16. 4. 2015
Vytisknout Poslat na e-mail

Cvičením po operaci kolene pomáháte zpevnit kolenní kloub a zlepšit jeho ohebnost, a tím výrazně urychlit rekonvalescenci.

Díky vhodnému cvičení se zároveň zvýší vaše šance na dlouhodobou spokojenost s výsledkem operace. Je tedy důležité se plně věnovat plánu rehabilitace a spolupracovat s operatérem i fyzioterapeutem na neustálém vytyčování cílů léčby. Přinášíme 10 jednoduchých rehabilitačních cviků, které vám pomohou zpevnit kolenní kloub po po implantaci totální endoprotézy (tzv. TEP).

1. Zvedání natažené nohy vleže

Zvedání natažené nohy vleže

Položte se na záda s nataženýma nohama. Nataženou nohu zvedněte asi 15 cm nad podložku a držte jí v této poloze 10 sekund.

Toto cvičení pomáhá posílit čtyřhlavý stehenní sval (musculus quadriceps femoris) a zlepšuje stabilitu kolenního kloubu. Čím silnější budete mít stehenní sval, tím lépe budete Váš umělý kolenní kloub ovládat.

2. Cvičení kotníku

Vleže na zádech s nataženými koleny střídavě přitahujte špičky nohou směrem k bradě (tzv. „fajfky“) a odtlačujte od sebe k podložce (propínejte špičky za ploskou). Pak ohněte špičku nohy kolmo ke stropu a kružte nohou v kotníku ve směru hodinových ručiček a obráceně.

Cvičení napomáhá návratu krve zpět k srdci, což zmírňuje otoky a snižuje riziko vzniku hluboké žilní trombózy (nebezpečné krevní sraženiny v žilách dolních končetin).

3. Zatínání svalů přední strany stehna

Položte se na záda, zatněte čtyřhlavý stehenní sval, propněte koleno a tlačte podkolenní jamku dolů do podložky. Vydržte 5 vteřin a poté uvolněte.

Cvičení pomáhá zmírnit otok kolene a posílit dolní část čtyřhlavého stehenního svalu. To má velký význam pro chůzi a stoj se zpevněným kolenem.

4. Unožování vleže sunutím po podložce

Vleže na zádech pohybem v kyčli posunujte nataženou dolní končetinu po podložce do strany (unožení) a zpět (přinožení). Končetinu přitom nevytáčejte do stran, čéška musí mířit ke stropu.

Cvičení pomáhá aktivovat odtahovače (abduktory), konkrétně střední hýžďový sval (musculus glutaeus medius). Tyto svaly mají rozhodující význam pro stabilitu pánve během stojné fáze při chůzi.

5. Ohýbání kolene

Posaďte se na stabilní židli a ohněte dolní končetinu pod sebe. Snažte se koleno ohnout co nejvíce. Vydržte pět sekund a poté se vraťte do základní klidové pozice.

Cvičení pomáhá zlepšit rozsah pohybu.

6. Ohýbání kolene s výdrží

Posaďte se na židli, ohněte dolní končetinu v koleni co nejdále vzad a vydržte v této pozici 15-30 sekund. Abyste dosáhl/a většího ohnutí, můžete se posunout na židli dopředu a lehce se předklonit. Postupně a při dobré toleranci prodlužujte protahování až na 60 sekund a opakujte několikrát denně.

Cílem tohoto cvičení je zvýšit rozsah pohybu (flexe-ohnutí) v kolenním kloubu. To je důležité pro náročnější pohybové činnosti, jako je vstávání z nízké židle, stoupání po schodišti nebo řízení automobilu.

7. Ohýbání kolene sunutím paty po podložce

Položte se na záda s nataženými dolními končetinami. Patu opřenou o podložku posunujte směrem k hýždím, končetina se přitom ohýbá v koleni a kyčli. Poté posunujte patu a chodidlo zpět do výchozí pozice. Končetinu přitom nevytáčejte do stran, čéška musí mířit ke stropu.

Cvičení je zaměřeno na posilování hamstringů (zadní skupina svalů stehna) a zlepšení rozsahu aktivní flexe (ohnutí) v koleni. Obojí je důležité pro všechny činnosti každodenního života.

8. Vykopávání vleže

Lehněte si na záda na podlahu nebo postel a koleno si podložte stočeným prostěradlem . Natáhněte bérec, propněte koleno a vydržte 5 sekund. Pak bérec pomalu svěste a uvolněte. Noha se po celou dobu opírá podkolenní jamkou o podložený objekt a bedra spočívají na podložce.

Toto cvičení pomáhá posílit Váš čtyřhlavý stehenní sval

9. Pasivní protahování hamstringů

Tento cvik je jedním z nedůležitějších v časné fázi Vaší rehabilitace, neboť Vám umožňuje dosáhnut plné extenze (napnutí) v kolenním kloubu, což je zcela zásadní pro chůzi.

Položte se na záda s nataženými dolními končetinami. Patu operované končetiny si podepřete polštáři tak, aby byla v koleni volně prověšena. V této pozici ponechte koleno protahovat 10 minut.

10. Protahování kolene vsedě

Posaďte se vzpřímeně na židli a operovanou končetinu položte rovně na židli před sebou . Deset minut ponechte nohu rovně nataženou, špičku uvolněnou. Jakmile ucítíte mírnou bolest, pomalu pozici opusťte. Nechte nohu odpočinout, ale hýbejte s ní. Po tomto protahování je vhodný čas pro ohýbání v koleni se sunutím paty.

Cvičení kotníku

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil po výměně kyčelního kloubu
Výměna kyčelního kloubu pohledem herce Jana Přeučila

Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...

Celý článek
Pacientská cesta B. Braun lekarka pacientka
Pacientská cesta - unikátní konzultační projekt

Pacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.

Celý článek
pacientska cesta b. braun
Reportáž: Pacienti z Nemocnice Šumperk jsou nadšení z Pacientské cesty

V Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...

Celý článek