Kolenní kloub
Stavba kolenního kloubu Kolenní kloub tvoří pohyblivý spoj mezi holenní a stehenní kostí. Obě části kloubu jsou v normálním zdravém stavu obklopeny vrstvou kloubní chrupavky, která slouží jako kluzné ložisko. V kloubní štěrbině se navíc mezi kondylem stehenní kosti a hlavicí holenní kosti nacházejí srpovité menisky, sestávající z chrupavky. Zmírňují tlak na kloub a chrání tak kloubní plochy pokryté chrupavkou. Za svou stabilitu vděčí kolenní kloub komplexnímu vazivovému aparátu. Postranní vazy na vnitřní i vnější straně kloubu zajišťují jeho rovnováhu. Vnitřní část kloubu stabilizují přední a zadní křížový vaz. Ke kloubu patří rovněž čéška (patela), kost obklopená šlachou stehenního natahovače, která zepředu stabilizuje pohyb kolenního kloubu.
Průběh pohybu Kloubní tekutina v kloubní štěrbině, která slouží jako „mazivo“, je obklopena kloubním pouzdrem a zajišťuje vykonávání pohybů bez tření. Různé části kloubu přitom musí přesně spolupracovat. Dojde-li k onemocnění některé z částí kolenního kloubu, je narušena celá funkční jednotka. Kolenní kloub má pohyblivou osu kloubu, která se může pohybovat v pěti směrech. V podstatě se jedná o valivé a kluzné pohyby stehenní kosti na holenní kosti. Při ohybu kolenního kloubu jsou přitom umožněny mírné otáčivé pohyby směrem ven a dovnitř. Při plném natažení blokují tyto pohyby vazy kvůli stabilitě.
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...
Celý článekPacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.
Celý článekV Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...
Celý článek