Kolenní kloub - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Kolenní kloub

Kolenní kloub se svými vazy a svaly je největším kloubem lidského těla. Umožňuje nám stát, napřímit se a především chodit. Naše kolena zodpovídají za naši pohyblivost a stabilitu.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Stavba kolenního kloubu

Kolenní kloub tvoří pohyblivý spoj mezi holenní a stehenní kostí. Obě části kloubu jsou v normálním zdravém stavu obklopeny vrstvou kloubní chrupavky, která slouží jako kluzné ložisko. V kloubní štěrbině se navíc mezi kondylem stehenní kosti a hlavicí holenní kosti nacházejí srpovité menisky, sestávající z chrupavky. Zmírňují tlak na kloub a chrání tak kloubní plochy pokryté chrupavkou. Za svou stabilitu vděčí kolenní kloub komplexnímu vazivovému aparátu. Postranní vazy na vnitřní i vnější straně kloubu zajišťují jeho rovnováhu. Vnitřní část kloubu stabilizují přední a zadní křížový vaz. Ke kloubu patří rovněž čéška (patela), kost obklopená šlachou stehenního natahovače, která zepředu stabilizuje pohyb kolenního kloubu.

Průběh pohybu

Kloubní tekutina v kloubní štěrbině, která slouží jako „mazivo“, je obklopena kloubním pouzdrem a zajišťuje vykonávání pohybů bez tření. Různé části kloubu přitom musí přesně spolupracovat. Dojde-li k onemocnění některé z částí kolenního kloubu, je narušena celá funkční jednotka. Kolenní kloub má pohyblivou osu kloubu, která se může pohybovat v pěti směrech. V podstatě se jedná o valivé a kluzné pohyby stehenní kosti na holenní kosti. Při ohybu kolenního kloubu jsou přitom umožněny mírné otáčivé pohyby směrem ven a dovnitř. Při plném natažení blokují tyto pohyby vazy kvůli stabilitě.