Léčba artrózy a operace - rozhovor s profesorem Tomášem Trčem
Dá se artróza léčit?
Samozřejmě se léčit dá a to buď konzervativně, nebo operačně. Konzervativní léčba je většinou symptomatická, ale může být i kauzální, kdy pacienta donutíme změnit jeho životní rytmus, doporučíme mu snížit váhu a snažíme se zmírnit příčinu jeho onemocnění. Počáteční fáze artrózy se léčí farmaceuticky protizánětlivými léky, které artrózu snižují, nebo léky dlouho působícími (SYSADOA).
Tam kde jsou, řekněme neinvazivní metody léčby nedostačující, přichází na řadu léčba operační. Prostřednictvím jednodušších operačních výkonů se snažíme odstranit faktory vedoucí ke vzniku artrózy, nebo alespoň zpomalit její progresi. Jednou z takových operací je např. transplantace chrupavky do místa chrupavky defektní.
Většími operačními výkony jsou tzv. záchovné operace. Při nich umíme upravit osu kloubu tak, abychom odlehčili zatěžované a poškozené chrupavce a váhu přeneseme na zdravou a neopotřebovanou část. Tato metoda je operačně velmi náročná, ale díky informovanosti veřejnosti získává stále větší popularitu a její úspěšnost se dá srovnat s náhradou kloubů. Rovněž ale můžeme provést tzv. artrodézu, což znamená, že ztužíme kloub v určitém postavení, které zachová funkci končetin i za cenu toho, že se kloub nebude hýbat, ale končetina bude nosná. Finální operací je pak náhrada kloubu, při které se bohužel musí odstranit poškozená chrupavka úplně a poškozená část kosti opracovat, abychom ji mohli nahradit jiným materiálem.
O jak náročné operace pro pacienta i pro lékaře jde?
Jedná se o velmi náročné a složité operace. Záleží na typu artrózy, typu poškození kloubu a na typu náhrady. Protože jde o náročné operační výkony, měly by se provádět výhradně na pracovištích, které mají s tímto typem operativy bohaté zkušenosti. Je nutné si uvědomit, že totální endoprotéza je operace nevratná a jak mezi sebou říkají ortopedi: Když operatér provede výměnu kloubu špatně, je to vidět na každém kroku.“ Riskantnost operace je tedy velmi vysoká a pacient by si měl sám vybrat, kde si chce nechat operaci udělat.
Jak dlouhá bývá rekonvalescence?
To se nedá tak jednoduše říct. Rekonvalescence je různá. V různých zemích, v různých krajích je způsob a délka rekonvalescence značně odlišná. U nás se traduje, že by měl být čas na zhojení všech tkání okolo, což trvá cca 6 týdnů. Pacientům tak doporučujeme, aby alespoň po dobu 6 týdnů kloub, individuálně rehabilitovali, chodili na kratší procházky a dělali činnosti, která pomáhá kloub rozhýbávat, ale příliš ho nezatěžují.
Jaké nejčastější operace artrózy provádíte?
Asi to nikoho nepřekvapí, ale nejčastěji provádím operace nosných kloubů, které jsou velmi zatížené a zhruba ve stejném počtu se provádí operace kyčlí a operace kolen. V poslední době se u nás na klinice hodně věnujeme záchovným operacím kyčelních kloubů a výsledky jsou překvapivě pozitivní. V ortopedii potřebujeme vždy dlouhý odstup od operace, abychom mohli s jistotou říci, že byla úspěšná, nebo že způsob operativy, jaký jsme zvolili, byl vhodný a pro pacienta přínosný.
Nejčastější je u nás artróza kolenních kloubů a kyčlí, ale na výměnu kolenních kloubů chodí lidé později, než na výměnu kyčlí. Důvod je prostý. Lidé více tolerují bolest kolen, a proto na operativní řešení artrózy přicházejí později, než u kyčlí. Počet totálních endoprotéz kyčlí a kolen je ale u nás na klinice téměř v rovnováze.
Celý rozhovor najdete v Braunovinách.
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...
Celý článekPacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.
Celý článekV Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...
Celý článek