Má za sebou tři operace a životem běží dál, a bez bolestí… - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Má za sebou tři operace a životem běží dál, a bez bolestí…

Paní Kočičková má za sebou již tři artroskopické operace, přesto se ve svém životě nijak omezuje.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Dobrý den, paní Kočičková, vy jste absolvovala již tři artroskopické operace. Můžete nám je popsat?

Dobrý den. Nevím ani kde mám začít, s artroskopií mám skutečně bohaté zkušenosti. Podstoupila jsem artroskopickou operaci kolenních kloubů a zápěstí na pravé ruce. Kolena jsem měla zničená z běhání a dalších sportů a v jednom z nich se mi udělal výrůstek, který mi lékaři následně artroskopicky zbrousili.

Můžete tedy popsat tu první operaci kolena? Jak probíhala, jestli jste se bála, co Vám přesně dělali?

Ano, jistě. Tak poprvé jsem se bála hodně. Někdo mi říkal, že to docela bolí, když vytahují dren, ale že celkově je operace bezbolestná a že po probuzení to nebolí téměř vůbec, protože dostanete injekci. Tak jsem nevěděla, čemu mám věřit, ale nakonec to nebolelo, protože dělali jenom malý úkon. Nevěděla jsem, jaký bude rozsah toho zákroku, protože se chtěli vlastně jenom podívat a kdyby něco našli, tak by to spravili. Rentgen nic neukázal, tak jsem moc nevěděla, co se bude dít. Měla jsem tedy celkovou anestezii. Když jsem se probrala, už to bylo hotové. Zůstali jenom dvě malé ranky. V nemocnici jsem byla standardní dobu – jenom do večera toho dne, kdy mě operovali. Bolest kolena nebyla velká. Horší byl ten stav po anestezii. Bylo mi špatně. Možná proto jsem si při zápěstí požádala jenom o lokální anestezii, což ale nebyl úplně dobrý nápad.

Proč?

Ne že by to bolelo, to ne, ale je to zvláštní pocit, hlavně vjemy zvuků. Prostě víte, že i když nic necítíte, operují lékaři ve vašem kloubu. Hrozně jsem se z toho stresu potila. I když to bylo nepříjemné, myslím si, že je lokální anestézie vhodnější a pro tělo méně zatěžující.

Jak dlouho vám trvala rekonvalescence?

V případě první operace ne dlouho, po měsíci jsem už běhala a dělala všechno normálně, chvíli jsem měla ortézu. Druhá operace kolene byla náročnější a i rekonvalescence se protáhla až na 3 měsíce, ortézu jsem nosila 2 měsíce a měla jsem berle a chodila na rehabilitace, kde mi kloub rozhýbali. Ale to nic nebylo proti těm neustálým bolestem, co jsem zažívala každý den před operací.

A jak probíhala druhá operace?

V podstatě stejný postup, jenom to bylo trochu náročnější a v nemocnici jsem strávila dva dny. Trochu víc to bolelo, ale nic strašného. Artroskopie je vážně rutinní zákrok, je vidět, že doktoři ho dělají denně a nedělají z toho vědu.

Vyskytly se u vás nějaké pooperační komplikace?

Ne, naštěstí ne. Zůstaly mi jenom asi půlcentimetrové jizvičky. Všechno se hezky zhojilo a jsem v pořádku.

Jste nakonec ráda, že jste zákroky podstoupila?

Určitě jsem. Je to po operaci trochu omezující chodit s ortézou, ale stojí to za tu trochu kontroly. Ulevilo se mi a hlavně můžu cvičit, nebolí mě každý krok. Strach není na místě, není to vážná operace, i když chápu, že pacienti se bojí operací jako takových.