Umělý kloub a operace - Jste před operací kolene? Vše, co byste měli vědět
Témata: 

Umělý kloub a navigovaná operace – často kladené otázky

Jste vy nebo vaši blízcí před operací kolenního kloubu? Čeká vás totální endoprotéza (tzv. TEP), tj implantace kloubní náhrady, neboli…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Jste vy nebo vaši blízcí před operací kolenního kloubu? Čeká vás totální endoprotéza (tzv. TEP), tj implantace kloubní náhrady, neboli umělého kolene? Vybrali jsme pro vás často kladené otázky týkající se umělých kolenních kloubů.

 

Jak se dozvím, že potřebuji kolenní náhradu?

Lékař vám může doporučit zvážení operace kolenní náhrady, pokud trpíte vážnými bolestmi kolenního kloubu, které zasahují do vašich každodenních činností, jako je chůze, chození do schodů nebo vstávání z křesla a jestliže jsou bolesti tak silné, že kvůli nim nemůžete spát.

Operace může být řešením, v případě že jste již dříve zkusili léčbu pomocí léků, které pro snižování bolesti a zvyšování pohyblivosti nebyly úspěšné.

 

Jak běžná je operace náhrady kolene?

Chirurgové provádějí operaci náhrady kolene již přes 40 let. Celkově bývá velmi úspěšná a stává se stále běžnější díky větší aktivitě starší populace. V České republice se ročně provede 12 000 operací a odborníci předpokládají další nárůst. Z toho je stále větší počet kolenních náhrad zaváděn pomocí počítačem navigované operace.

 

Jak se mám na operaci připravit?

Je důležité se před operací zbytečně fyzicky ani psychicky nepřetěžovat. Operace kolenní náhrady je poměrně běžná a nekomplikovaná.

Pro dobrý průběh rekonvalescence je důležité, abyste byl/a před operací v co možná nejlepší kondici. Měl/a byste se snažit zůstat aktivní, aby vaše svaly dolní končetiny zůstaly silné. Mobilitě napomůže také zpevnění horní části těla. Po operaci jsou vhodné zejména procházky.

Fyzioterapeut vám doporučí, jaké cviky máte provádět. Pokud kouříte, pak  je riziko komplikací vyšší a je velmi žádoucí kouřit přestat.

 

 

Co všechno operace zahrnuje?

Operace zahrnuje odstranění poškozené nebo opotřebované chrupavky z povrchu kostí kolene nebo odstranění kloubu samotného. Z tohoto důvodu provádí chirurg operaci z přední strany kolene a poškozená chrupavka nebo kloub pak budou nahrazeny protetickým implantátem, který je zkonstruován tak, aby pracoval stejným způsobem jako zdravé koleno.

Operace může probíhat buď v celkové, nebo lokální anestézii a trvá asi jeden a půl hodiny.

Počítačem navigované systémy, jako je OrthoPilot, může chirurg během operace použít proto, aby byl umělý kloub co nejpřesněji zaveden.

 

Jak dlouho budu po operaci hospitalizován?

Fyzioterapeut vám pomůže se začátkem chůze pomocí berlí nebo chodítka, obvykle jeden den po operaci, a vy byste měl/a být schopen/na odejít domů po čtyřech až sedmi dnech.

Počítačem navigovaná operace může zkrátit dobu rehabilitace. Váš pobyt v nemocnici bude také záviset na celé řadě faktorů, včetně věku a možnosti výskytu veškerých neočekávaných komplikací, které mohou nastat během operace nebo po ní.

 

Kdy se budu schopen vrátit ke své běžné činnosti?

Důležitá je péče o vaše nové koleno. Krátce po operaci začnete s rehabilitací ušitou na míru vašim potřebám. Fyzioterapeut vás naučí sestavu cviků, které vám pomohou k obnově kondice a pevnosti vašeho kolene, což je rozhodující pro vaši rekonvalescenci.

Doba celkové rekonvalescence je u každé osoby jiná a závisí na různých faktorech, jako je věk, celkový zdravotní stav a fyzická kondice.

Berle můžete potřebovat řadu týdnů po operaci, dokud váš odborný lékař nerozhodne, že kloub je stabilní a je připraven fungovat bez další podpory.

Úspěšná operace umělého kloubu vám pomůže od bolesti a ztuhlosti kloubu a většina operovaných může počítat s návratem k normálním denním aktivitám, včetně řízení vozidla, během 6 týdnů po operaci.

Vaše nové koleno se bude regenerovat asi dva roky po operaci, tak jak se bude hojit jizva na kůži a jak se budou obnovovat svaly cvičením. Je nutné věnovat pozornost každému problému, jako je tuhnutí kolene, bolest nebo infekce.

 

Budu se muset vyhýbat některým fyzickým aktivitám?

Pacienti s náhradou kolene by se měli vyvarovat sportů, při nichž dochází k velké zátěži, nebo  kontaktních sportů, které mohou nadměrně nebo trvale kloub zatěžovat. Aktivity s nižší zátěží, jako je plavání a cyklistika, jsou pro udržení vašeho zdraví a kondice doporučovány, ale také znamenají určité riziko poškození kloubu.

Váš lékař, chirurg nebo fyzioterapeut vám poskytnou více podrobných informací o aktivitách, které jsou pro vás vhodné.

Více než 90% osob, které podstoupily celkovou náhradu kolene, zaznamenalo dramatické snížení bolesti kolene a významné zlepšení schopnosti provádět běžné denní aktivity.

 

Jaká jsou rizika spojená s operací náhrady kolene?

Jako u každé operace zde existují určitá rizika, ale jsou relativně malá. Komplikace mohou zahrnovat krevní sraženiny a infekci, i když váš chirurg bude ke snížení rizika používat různá opatření, včetně časné mobilizace, nožní pumpy, medikace a antibiotik. Po operaci budete pod lékařským dohledem, aby bylo zajištěno, že všem možným problémům bude věnována patřičná pozornost.

Při běžném zatížení a normální aktivitě podléhá každá náhrada ve svém plastovém loži určitému opotřebení. Nadměrná aktivita nebo zátěž může toto normální opotřebení urychli, způsobit uvolnění kolenní náhrady a vyvolat bolest.

 

Jak dlouho mi kolenní implantát vydrží?

Při normálním používání a aktivitě kolenní náhrada vydrží v průměru 15 let.

Nadměrná aktivita nebo obezita můžou proces opotřebení kolenní náhrady urychlit, můžou způsobit uvolnění kolenní náhrady a vyvolat bolesti. Avšak když si zvyknete na správný životní styl, není žádný důvod, proč by vám nové koleno nemělo dobře „sloužit“.

 

 

 

navigovaná operace operace kolene totální endoprotéza umělý kloub