Desatero bezpečného pobytu doma při koronavirové epidemii - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Desatero bezpečného pobytu doma při koronavirové epidemii

Mnozí z vás nechodí během koronavirové epidemie do práce a pracují z domova. Čím se situace liší od ostatních dní, kdy máme home office pouze jeden den v týdnu nebo jsme o víkendu doma?

Tisk
E-mail
Sdílejte

Zásadní rozdíl je v tom, že musíme více myslet na svoje zdraví, protože lékařská péče je vyhrazena především akutním případům a někteří ambulantní lékaři ordinují on-line. Na co si dát pozor, abychom se také nestali akutním případem? Především je nutné se chránit před nákazou koronavirem. Měli bychom ale myslet i na další zdravotní lapálie, které nás mohou potkat.

Na co myslet při dlouhodobé karanténě

  1. Každý člen rodiny by měl mít svoji roušku. Vzhledem k jejich nedostatku je možné roušku nahradit šálou nebo šátkem, důležité je mít na veřejnosti nos i ústa zakryté. Šikovnější z nás si již zvládli roušku ušít. Jednorázové roušky je nutné pravidelně měnit, látkové prát minimálně při teplotě 60 °C, lépe však při 90 °C, a žehlit.
  2. Nezapomínejte na mytí a dezinfekci rukou, což je důležité, zejména když přijdete z venku, kde jste se dotýkali předmětů, na které sahal někdo jiný. Omezte podávání ruky cizím lidem.
  3. Ke smrkání a kýchání používejte pouze jednorázové papírové kapesníky, po jejich použití si omyjte a vydezinfikujte ruce.
  4. Vzhledem k častějšímu mytí rukou můžete mít suchou pokožku náchylnější k tvorbě ekzému. Používejte krémy a balzámy na ruce.
  5. Zkontrolujte si svoji lékárničku. Neměly by v ní chybět léky, které pravidelně užíváte, ani léky na teplotu a nachlazení. Není ale třeba léky hromadit nad rámec běžné zásoby.
  6. Omezte návštěvy lékaře, pokud to váš stav nevyžaduje. Lékařský předpis na pravidelně užívané léky vám lékař může vystavit a poslat elektronicky.
  7. Omezte návštěvu lékárny na vyzvednutí receptů a nákup nezbytně nutných zdravotnických pomůcek. Volně prodejné léky a některé zdravotnické prostředky můžete objednávat přes e-shop a kurýr vám je přiveze až domů.
  8. Pokud patříte mezi rizikové skupiny, raději si potraviny a drogerii zajistěte přes e-shop s dodáním až do domu. Není-li možné nakupovat elektronicky, požádejte své sousedy, známé a blízké, aby vám s nákupem pomohli. Potraviny není nutné hromadit a vytvářet si velké zásoby. Odložte nákup nedůležitých věcí.
  9. Nepodceňujte jiná onemocnění a nemoci, kterými trpíte. Se svým specialistou můžete být v kontaktu telefonicky, případně e-mailem. Pokud si naměříte zvýšenou teplotu, kontaktujte svého lékaře telefonicky, rozhodně za ním ale nejezděte do ordinace.
  10. Při pobytu doma mohou vzniknout i drobné úrazy. Nezanedbávejte ošetření a dezinfekci drobných ran a popálenin.
V období koronavirové epidemie bychom měli být především ohleduplní ke svému okolí a solidární s ostatními lidmi. Rouškou chráníme především jiné před námi, nehromaděním zásob potravin a léků umožníme i ostatním lidem, aby sehnali, co potřebují. Zájmem o své okolí můžeme být prospěšní seniorům či lidem, kteří opatření vážící se k epidemii hůře zvládají. Prostě si musíme pomáhat!