Máte správně vybavenou domácí lékárničku? - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Máte správně vybavenou domácí lékárničku?

Současná situace kolem pandemie koronaviru zpomalila život celé planety, nejen České republiky. Z rychlého pracovního života jsme se vrátili domů k rodině a kancelářskou židli vyměnili za pohodlné křeslo, ze kterého teď řídíme celou firmu, myšleno s nadsázkou…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Delší pobyt doma však může přinést řadu situací, které není třeba vždy řešit návštěvou lékaře nebo lékárny, obzvlášť nyní v těchto složitých podmínkách. Zpomalení přináší i komoditu, kterou jsme zoufale dlouho potřebovali – spoustu času. A my ho dnes využijeme k důležité činnosti. Podíváme se spolu na vybavení domácí lékárničky. Ušetří vám to spoustu současných i budoucích starostí.

Drobná domácí poranění zvládnete ošetřit sami

Malá domácí zranění vzniknou většinou nečekaně. Při vaření se říznete do prstu rychleji, než byste mrkli okem. A vytahování koláče z trouby může také přivodit drobné popáleniny. Při vážnějších úrazech, které je již potřeba ošetřit odborněji v nemocnici, je navíc dobré ránu dobře zavázat již doma. Nejen proto byste měli mít doma správně vybavenou lékárničku. Univerzální složení pro každou domácnost však neexistuje. Rozhlédněte se po svém bytě nebo domě. Kdo s vámi žije? Jste mladá rodina, žijete sami, nebo jste starší pár? Specifickou výbavu potřebují kutilové nebo sportovci. Lidé, co jsou méně odolní vůči infekcím a rychle onemocní, také potřebují jiný obsah lékárničky.

Správná výbava vyřeší nejedno překvapení

Co si pořídit do domácí lékárničky, abychom byli připraveni na každou situaci?

 • Léky na teplotu a bolest s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu
 • Teploměr
 • Léky na zažívací potíže, především průjem nebo zvracení
 • Živočišné uhlí
 • Dezinfekce
 • Sterilní krytí
 • Obvaz
 • Hojivý gel
 • Antihistaminikum
 • Oční kapky s dezinfekčním účinkem
 • Nosní kapky
 • Sirupy na kašel

Další doplňující výbavu je třeba přizpůsobit členům domácnosti. Nezapomeňte na dlouhodobě užívané léky, a to v dostatečném množství (mějte alespoň měsíční zásobu), dále léky zachraňující život (u kardiaků nitroglycerin nebo např. u alergiků s anafylaktickou reakcí adrenalinový autoinjektor aj.). Do lékárničky patří také repelent a pinzeta na odstranění klíšťat. Sportovci a kutilové by měli myslet na dostatečné množství náplastí a obvazů (i těch elastických), dezinfekci a vlhké krytí (různé gely nebo kyselina hyaluronová).

S hojením ran pomůže dezinfekce B. Braun

S částečnou výbavou vaší domácí lékárničky vám mohou pomoci dezinfekční produkty B. Braun. Můžete vybírat podle svých specifických potřeb:

B. Braun Prontosan Wound gel X 50 g – hydrogel ke zvlhčení a čištění popálenin, akutních a chronických ran.

B. Braun Prontosan Wound gel 30 ml – pomůže s krytím ran ve formě sterilního hydrogelu s účinnou látkou polyhexanid a betain na hluboké a povleklé defekty.

B. Braun Prontosan Wound roztok 350 ml – sprej k okamžitému použití na čištění a zvlhčení ran, udržování i krytí ve vlhkém prostředí.