Jak a proč kýlu léčit - operace kýly
Témata: 

Jak a proč kýlu léčit

Aby nedošlo k ohrožení života (například následkem neprůchodnosti střevní nebo zánětem pobřišnice), musí být pacient neprodleně operován. Této nebezpečné situaci lze předejít včasným a ve většině případů nevelkým chirurgickým zákrokem.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Tkáně a kličky střeva vnikající do šourku mohou způsobovat velmi bolestivé zatvrdnutí. Ačkoli je většina tříselných kýl zpočátku neškodná, mohou se kdykoliv stát příčinou velice nebezpečné situace, kterou představuje uskřinutí střevních kliček v kýle. To vede k „udušení“ citlivé střevní tkáně a střevo postupně odumírá. Tento stav je nejenom doprovázen silnými bolestmi, ale vyžaduje především neodkladnou operaci.

Jaké existují možnosti léčby?

Operace kýly s použitím pouze šicího materiálu (klasický postup)

Aby bylo možné kýlu uzavřít, je třeba vtlačit kýlní vak zpět do dutiny břišní a sešít pobřišnici i svalové vrstvy břišní stěny. Tato metoda bývá preferována při primárních operacích u mladších pacientů.

Hlavní nevýhodou této techniky je napětí, vyvolané sešitím tkání. Tkáně, které leží za normální situace v těle vedle sebe bez napětí, jsou pod tahem spojeny šicím vláknem. Tento tah může vyvolávat bolest a být dokonce příčinou toho, že se stehy proříznou a rána rozpadne.

Operce kýly s použitím síťky

Syntetické síťky, jako je například Optilene®  Mesh LP, nebo takzvaný „plug” (síťka vytvarovaná do tvaru „ucpávky“), např. Premilene® Self-Forming Plug, mají vysokou biokompatibilitu a používají se zejména u velkých kýl.

Použití síťky umožňuje sešít tkáně při operaci bez tahu a napětí. Síťky se vyrábějí ze syntetických vláken, nejčastěji z polypropylénu.

  • Otevřená technika:
    Operace se provádí malým kožním řezem (minilaparotomie). Po repozici obsahu kýlního vaku zpět do břišní dutiny je místo kýly pokryto síťkou a rána uzavřena.
  • Endoskopická technika (známá také jako „miniinvazivní“ nebo „keyhole“ technika):
    K zavedení sbalené síťky do břišní dutiny se používají tenké nástroje. Síťka se v břiše rozbalí, roztáhne a poté upevní do správné pozice.