Možnosti využití laparoskopie - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Možnosti využití laparoskopie

Laparoskopie se osvědčila jako vhodná metoda u většiny chirurgických zákroků v dutině břišní, ale i v gynekologii a urologii, ale využívá se také jako diagnostice onemocnění. Laparoskopické operace jsou pro pacienta velkou výhodou, protože se jedná o méně invazivní zákrok s lepším kosmetickým efektem a kratší rekonvalescencí.

Tisk
E-mail
Sdílejte

 

Nejčastěji prováděné zákroky v dutině břišní
odstranění žlučníku, operace kýly, odstranění slepého střeva, resekce žaludku, ošetření perforovaného vředu žaludku, fundoplikace žaludku, resekce žaludku, resekce tenkého a tlustého střeva, resekce jater, odstranění sleziny, diagnostická laparoskopie
Gynekologická laparoskopie
vyšetření příčin sterility, sterilizace, laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie, operace při mimoděložním těhotenství
Urologická laparoskopie
odstranění ledvin, plastická úprava ledvinné pánvičky, odstranění prostaty (prostatektomie), odstranění močového měchýře (cystektomie)

Co dělat před laparoskopií

Před laparoskopií, jako před každou jinou operací, je třeba absolvovat tzv. předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Jedná se o zhodnocení aktuálního zdravotního stavu, vyšetření krve a moče.

Podle zvyklostí daného zdravotnického zařízení je nástup k plánované laparoskopii den předem nebo ráno v den zákroku. Je nutné přijít nalačno a od půlnoci nepít a nekouřit. Pokud lékař povolí vzít si pravidelně užívané léky, je dovoleno je zapít jen co nejmenším množstvím vody. S sebou se doporučuje si vzít hygienické potřeby, přezůvky, doklady a věci osobní potřeby.

Postup při laparoskopickém zákroku

  • Anesteziolog pacienta uspí.
  • Provede se malý řez v oblasti pupku – tímto řezem se do břicha zavede jehla, kterou se dutina břišní naplní oxidem uhličitým. Tím se zlepší přehlednost a zvětší operační prostor.
  • Jehla se vyjme a do stejného otvoru se nasune trubicovitý tubus (trokar), kterým se zasune kamera.
  • Na dalších místech (obvykle na dvou) se probodne břišní stěna a zasunou se další dva duté trokary. Tato probodnutí břišní stěny se již mohou zevnitř kontrolovat zavedenou kamerou. Skrz nové přístupy se zasunou pracovní nástroje a může začít vlastní zákrok.


Po skončení operace se vstupní otvory několika stehy zašijí. Pokud nebyla operace složitá, může jít pacient obvykle do tří dnů domů.

Související články:

Reportáž na FTV Prima (18. minuta)