Balzám pro pokožku - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Balzám pro pokožku

Mnoho pacientů na dialýze to dobře zná: svědění a nepříjemný pocit napětí způsobený suchou pokožkou. Není divu, jako největší orgán…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Mnoho pacientů na dialýze to dobře zná: svědění a nepříjemný pocit napětí způsobený suchou pokožkou. Není divu, jako největší orgán našeho těla se pokožka musí při onemocnění ledvin vyrovnávat s mnoha problémy. Se správnou péčí jí však můžete pomoci a zároveň podpořit své zdraví.

Relaxace, pohoda a klid jako lék pro pokožku

Zvláště v chladnějších dnech je důležité, abyste se o svou pokožku dobře starali, protože má tendenci vysychat ještě více než obvykle. Nejlepší je používat tělová mléka, která obsahují jak lipidy, tak hydratační přípravky. Pokud je to možné, měli byste se vyvarovat používání silně parfémovaných pleťových mlék. Nejlepší čas na aplikaci mléka je, když je pokožka po umytí stále mírně vlhká, a je tak schopná mléko snadno absorbovat.

Rovněž byste měli při mytí používat šetrné produkty. Používejte hydratační mycí prostředky bez mýdla, abyste zachovali přirozenou kyselost pokožky, která funguje jako ochranná bariéra. Příliš studená nebo horká voda pokožce rovněž nesvědčí. Pokud použijete vlažnou vodu příjemné teploty, budete se nejen cítit dobře, ale rovněž tak budete pokožku co nejméně zatěžovat. Mimochodem: stres a úzkost také obecně nedělají pokožce dobře.

Dopřejte si aktivní relaxaci například pomocí jógy nebo autogenního tréninku. Snažte se vytvořit si co nejklidnější a nejútulnější domácí prostředí a noste pohodlné oblečení vyrobené z bavlny, šetrné k pokožce. Měli byste se také co nejvíce vyvarovat prachu a roztočů. Teplé nápoje a hodně ochucené potraviny pokožku rovněž zbytečně dráždí. Lze však doporučit mírné opalování, UV fototerapii a jemné kartáčové masáže.

Bohužel stále neexistuje žádný zázračný univerzální lék, který by zabránil svědění. Měli byste proto experimentovat a zjistit, které metody jsou pro vás obzvlášť přínosné. pokud máte závažné a nejasné příznaky, vždy se vyplatí navštívit svého lékaře. za těmito příznaky se totiž může skrývat snadno diagnostikovatelné kožní onemocnění, které lze obvykle jednoduše léčit.

Proč mají pacienti na dialýze často kožní problémy?

Nedostatečná funkce ledvin znamená, že se močovina a zbytkové toxiny ukládají v pokožce, což vede k jejímu vysoušení a odlupování. Je narušena rovnováha mezi lipidy a vlhkostí. Nedostatečná dialýza a některé léky mohou také vést ke kožním problémům. pohodu pokožky dále ovlivňuje i vaše výživa. nejlepší je vše probrat s lékařem.

Správná péče o pokožku

  • Hydratační mycí prostředky neobsahující mýdlo
  • Pleťové oleje a tělová mléka s hydratačními látkami
  • Krémy obsahující ureu
  • Sprchujte se pouze vlažnou vodou (maximálně 35 °C) a ne déle než deset minut
  • Nesprchujte se každý den

První pomoc při svědění pokožky

  • Používejte studenou žínku a lehce jí zatlačte na pokožku
  • Odveďte pozornost mírnou fyzickou aktivitou
  • Zacvičte si pár relaxačních cviků
  • Neškrábejte se prsty! Pokud je to nezbytně nutné, použijte masážní rukavici nebo měkký kartáč. Následně na pokožku naneste krém.