Běhání, sport a dialýza. Lze je skloubit?
Témata: 

Dialýza běžce nezastaví

Většina populace se domnívá, že selhání ledvin a dialýza znamenají automaticky konec všech sportovních aktivit. Není tomu tak. Dialýza je jen jiný způsob života. Na téma, zda a jak skloubit sport s dialýzou jsme hovořili s MUDr. Lukášem Svobodou, primářem dialyzačního střediska Na Homolce.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Většina populace se domnívá, že selhání ledvin a dialýza znamenají automaticky konec všech sportovních aktivit.

MUDr. Lukáš Svoboda, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum v pražské Nemocnici Na Homolce a místopředseda Sportovního klubu dialyzovaných a transplantovaných, běh a sport doporučuje.

„Aktivnímu pacientovi většinou stačí méně léků, má méně dalších zdravotních komplikací a sport má výrazně pozitivní vliv i na jeho psychiku,“ vysvětluje svá doporučení MUDr. Svoboda.

 

„Odpočinu si jen na dialýze,“ říká pacient

Slova MUDr. Svobody potvrzuje i jeho pacient Jozef Nemčík. Pro dialýzu se rozhodl v okamžiku, kdy jeho tělo po osmi letech odmítlo transplantovanou ledvinu. Pan Nemčík běhá pravidelně pro zdraví a pro radost tratě do deseti kilometrů, někdy se účastní i veřejných závodů. „Když nejdu na dialýzu, vezmu tenisky a hurá do terénu. Uběhnu deset až šestnáct kilometrů,“ uvádí a dodává, že běh nezlepšuje jen jeho kondici, ale i nároky na léčbu: vystačí si s nižším množstvím léků a některé nepotřebuje vůbec. „Běhání je lék, který pomáhá zvládat nemoc, udržovat si kondici a být v pohodě. Dává mi sílu jít dál a dál, a i když uběhnu jen pár kilometrů, vždycky si říkám – jsem vlastně zdravý, akorát ty ledviny mi moc nefungují,“ říká s úsměvem a dodává: „Dialýza je jediné místo, kde si můžu odpočinout a nabrat sílu na všechny aktivity.“

 

Dialýza je jen jiný způsob života

„Nestor dialyzační léčby profesor Válek říkával, že dialýza není konec aktivního života, ale jen jeho jiný způsob,“ připomíná MUDr. Svoboda s tím, že pokud má být léčba úspěšná, vyžaduje od nemocného nejen respekt k doporučení zdravotníků, ale i aktivitu. Sport provozovaný v rozumné míře, koníčky a práce nejenže brání rozvoji komplikací a zpomalují úbytek funkce ledvin, ale také přispívají k lepší kvalitě života.

 

Jakákoli aktivita lidem na dialýze pomáhá

Lidé na dialýze by měli provozovat především sporty aerobní a v rozumné míře i posilování, protože posilování dolních končetin má význam pro zajištění a udržení soběstačnosti. Prakticky pro každého je vhodný správně prováděný nordic walking, tedy rychlá chůzi s holemi, vykonávaná pravidelně čtyřikrát až pětkrát týdně po dobu minimálně 30 minut. Je vhodnější než jogging, protože u joggingu může při běhu po tvrdém podkladu docházet k opotřebení chrupavek. Pokud se pro běh rozhodneme, je patnáct minut před během dobré se trochu rozehřát a po ukončení uvolnit a protáhnout. Vodítkem k intenzitě chůze a běhu může být srdeční frekvence, pokud není ovlivněna léky. Pravidelnost aktivity je však důležitější než její intenzita. Pro mladší pacienty a bývalé sportovce směřují doporučení hlavně k bezpečnosti, ne k druhu činnosti. Nejsou doporučovány sporty úpolové, sporty s doskoky a sporty, které jsou rizikové pro vedenou terapii, jako je třeba volejbal pro pacienty s dialyzačním vstupem na předloktí.

 

Omezený příjem tekutin sportovce nelimituje

Dietní omezení sportovců s dialýzou, zejména regulace příjmu tekutin, se dají zvládnout. Pokud pacient sportuje, může omezení příjmu tekutin poněkud uvolnit, protože jich část vyloučí pocením. Aktivní pacienti se zajímají o problematiku dehydratace, dovedou předvídat její rizika a vědí, co si mohou dovolit. Hlavní význam sportování ale není v uvolňování příjmu tekutin, nýbrž v pozitivním ovlivnění fyzického i duševního zdraví. Pravidelným tréninkem, postupným zvyšováním zátěže a testováním vnitřního prostředí lze také snížit riziko překyselení organismu, které s sebou přináší selhání ledvin a zátěž. Důležité je také dodržovat doporučení ohledně příjmu minerálů, tedy sodíku, draslíku a fosfátů.

 

Článek vznikl na základě spolupráce s redakcí portálu RUNGO.cz