Domácí hemodialýza (VIDEO)
Patříte-li vy nebo vaši blízcí mezi dialyzované pacienty a rádi byste se chtěli poradit o možnosti domácí dialýzy, kontaktujte zdravotnický personál kteréhokoliv pracoviště B. Braun Avitum.
Podmínky pro domácí dialýzu jsou u nás legislativně upravené od ledna 2015. Zatímco v zámoří a ve státech západní Evropy byl boom této metody již v 70. letech minulého století, u nás šlo pouze o ojedinělé případy. Indikace, výhody a průběh léčby formou domácí hemodialýzy shrnula MUDr. Lada Malánová, primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. Pacientka:
- ročník narození: 1967, Plzeň
- potíže s ledvinami od 15 let
- diagnostikovaná IgA nefropatie
- v únoru 1999 zahájena hemodialyzační léčba
- ve červenci 2000 transplantace ledviny, funkční 9 let
- ve červenci 2009 návrat zpět k hemodialýze
Pacientka pracuje jako účetní. Po dialýze byla unavená, nevýkonná a musela brzy ráno vstávat na dialyzační ošetření. Domácí dialýzu uvítala jako možnost si konečně po dlouhé době organizovat život podle svých časových dispozic.
Pro domácí dialýzu jsme se rozhodli z těchto důvodů: jde o aktivní pacientku mladšího věku, je inteligentní, manuálně zručná a preferuje sebeobsluhu a ve svém bytě byla ochotná si nechat udělat stavební úpravy. Z medicínského hlediska to byly především tyto důvody: pacientka je anurická což znamená, že vůbec nemočí. Proto i špatně hospodaří s tekutinami. Delší pauzy mezi dialýzami špatně tolerovala. Pro přidružená onemocnění není zařazena do čekací listiny na transplantaci ledviny a měla silně vyjádřený syndrom neklidných nohou. Po edukaci a pečlivých přípravách si pacientka provedla první domácí hemodialýzu doma 25. března 2016. Máme stanovená jasná pravidla. Jedenkrát měsíčně přijde pacientka na dialýzu na hemodialyzační středisko. Přitom ji zkontroluje lékař, při dialýze provedeme náběry, podáme potřebné infuze a jiné medikamenty. Dalším pravidlem je, že jedenkrát měsíčně navštíví pacientku doma sestra, zkontroluje provádění domácí hemodialýzy a naplánuje kolik bude pacientka na příští měsíc potřebovat pomůcek k dialýze.
Důležité také je, aby při provádění domácí hemodialýzy nebyla pacientka doma sama. Vždy tam musí být někdo k dispozici, kdo by přivolal pomoc. Režim domácí hemodialýzy je individuální. Pacienti se mohou dialyzovat denně a nebo také třikrát týdně. Nevýhodou frekventnější dialýzy je častější napichování AV píštěle a z toho plynoucích možných komplikací. S naší pacientkou jsme se domluvili na kratších frekventnějších dialýzách. Dialyzuje se zhruba 20-krát měsíčně. Podmínkou je, aby splnila alespoň 15 -16 hodin hemodialýzy týdně. Průběh hemodialýzy zaznamenává do dialyzačního protokolu. Lékař má tak přehled o tom, jaký měla v průběhu dialýzy krevní tlak, jaký byl krevní průtok, kolik vážila před dialýzou a po dialýze a jaké byly i jiné technické parametry.
Pacientka je zručná, technicky nadaná, velice dobře zvládá obsluhu dialyzačního přístroje i reverzní osmózy. Důležitá je důsledná kontrola stavu cévního přístupu. Mezi pacientem a lékařem je vzájemná důvěra velmi důležitá.Mezi medicínské výhody patří to, že frekventnější dialýza udržuje stálejší stav vnitřního prostředí, nedochází tak k prudkým výkyvům hladin odpadních látek v krvi, udržuje se lépe krevní tlak, fosfatemie, je vyrovnanější tekutinová bilance. Nesmíme zapomenout ani na sociální výhody domácí dialýzy. Pacientovi odpadají transporty do dialyzačního střediska, nemusí čekat na napojení, na ošetření. Je pánem svého času. Čas ošetření v domácím prostředí si zvolí sám a v neposlední řadě může uvolnit i poměrně přísnou dietu a restrikci tekutin.
V Česku využívá k podzimu 2016 domácí hemodialýzu pouze několik pacientů. Ve světě se počet pacientů na HHD pohybuje v rozmezí 0,5 – 1,5 % všech dialyzovaných nemocných. Jde především o ekonomicky vyspělé státy. Masivnější rozšíření tohoto druhu léčby se všeobecně neočekává, protože počet vhodných pacientů je omezený. Podle odhadů žije v České republice nyní zhruba 30 -50 vhodných pacientů, kteří by domácí hemodialýzu zvládli.
Patříte-li vy nebo vaši blízcí mezi dialyzované pacienty a rádi byste se chtěli poradit o možnosti domácí dialýzy, kontaktujte zdravotnický personál kteréhokoliv pracoviště B. Braun Avitum.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaNa poliklinice v Otrokovicích se otevírá první ambulantní Centrum domácí dialýzy v Česku . „ Přesun...
Celý článekLedvinová kalkulačka je online dotazník, který vám na základě tzv. rizikových faktorů orientačně vypočítá možné riziko...
Celý článekČeským pacientům na dialýze se otevřela nová, zcela unikátní možnost dialyzovat se doma sami. Na...
Celý článek