Inspirující osobnost s neodolatelnou touhou cestovat - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Inspirující osobnost s neodolatelnou touhou cestovat

Píše se rok 2000 a Yann-Cédric byl úspěšně transplantován. Tím se pro něj všechno změnilo. Žít s funkční ledvinou mu…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Píše se rok 2000 a Yann-Cédric byl úspěšně transplantován. Tím se pro něj všechno změnilo. Žít s funkční ledvinou mu umožnilo dosáhnout kýženého cíle, dokončit školní vzdělání a vystudovat zubní chirurgii a biologii. Po absolvování studia začal pracovat ve farmaceutické společnosti, kde pracuje dodnes jako lékařský a vědecký konzultant pro hematologii a onkologii.

S poruchou ledvin bojuje od raného dětství

Narodil se na Pobřeží slonoviny a od raného dětství trpěl chronickou nedostatečností ledvin. Jeho vrozenou poruchu ledvin nebylo v jeho rodné zemi možné léčit, a tak byl kvůli diagnóze a operaci převezen do Francie. V šesti měsících byl operován v pařížské nemocnici Hôpital Necker-Enfants malades. Ve čtrnácti letech začal být závislý na dialýze, ale již po několika měsících byl poprvé transplantován. Bohužel se tato transplantace nezdařila.

Druhá transplantace již byla úspěšná

Dochází k tomu i u mnoha jiných pacientů ve stejném stavu. Pro Yanna-Cédrica to však znamenalo další dva roky na dialýze. Jednoho dne v roce 2000 se to konečně stalo: Yann-Cédric získal další transplantát a tato druhá transplantace byla úspěšná. Dokončil své vzdělání, vystudoval zubní chirurgii a biologii a začal pracovat ve farmaceutické společnosti. Během těch let Yann-Cédric také cestoval, a to nejen soukromě, ale i na služební cesty.

Při dialýze se nikdy nenudí

O pět let později, v roce 2015, jeho organismus začal ledvinu odmítat a Yann-Cédric neměl jinou možnost než se znovu vrátit k dialýze. Bere to překvapivě klidně, ale jeho každodenní život teď vyžaduje větší organizaci. „Tři čtyřhodinové hemodialýzy týdně vyžadují určitou přípravu,“ přiznává. Při dialýze se však nikdy nenudí. „Využívám tu dobu pro svou druhou vášeň, kterou je psaní sci-fi románů,“ doplňuje Yann-Cédric.

Aktivní životní styl si udržuje i jinak. Dokonce nalezl praktické řešení pro své služební cesty: „Když jedu na služební cestu, což se stává minimálně dvakrát týdně, jedu buď jen na jeden den, nebo když na ní musím zůstat přes noc, zajistím si, abych se v šest hodin večer vrátil zpátky na dialýzu.“ Yann-Cédric plánuje delší cesty ve Francii i jinde v cizině společně s místními dialyzačními středisky. Byl potěšen, když zjistil, kolik středisek provádějících prázdninové dialýzy je nyní k dispozici a jak se jejich pracovníci snaží, aby se pacienti cítili zcela volní a mohli cestovat.

„Já například chodím do dialyzačního střediska B. Braun. Když potřebuji nebo chci cestovat, podívám se do seznamu partnerských zařízení a zkontaktuji je, abych zjistil, zda pro mne mají místo v den, kdy tam chci být. Moje středisko mi pak pošle příslušnou informaci a papíry, které pro tamní péči potřebuji. Je to trošku komplikovanější na organizaci a je třeba to udělat aspoň měsíc předem, ale ať už je to ve Francii nebo v cizině, nikdy jsem neměl žádné problémy s objednáním, s jedinou výjimkou, kdy neměli volné místo.“

Nikdy nepřestávejte žít svůj vlastní život

Samozřejmě není vždycky všechno perfektní. Při dialýze se musíte přizpůsobit místním podmínkám, a ty se vždy neshodují s vašimi vlastními prázdninovými plány. I když existuje široký výběr míst, kam se dá jet, jejich počet není neomezený. Za hranicemi Francie též musíte mluvit anglicky, abyste se dorozuměli. „Cestování je ale přece náramná zábava! Stačí trocha ochoty ke kompromisu, a všechno je hned snazší,“ říká Yann-Cédric a radí: „Toto léto jsem doufal, že pojedu na Azory, ale není tam dialyzační středisko. Chtěl jsem navštívit nějaký ostrov, tak jsem si místo toho vybral Madeiru.“ Když Yann-Cédric jede na dovolenou s rodinou nebo přáteli, vždy se snaží co nejlépe využít drahocenný čas, který s nimi na sluníčku stráví. Dialýza je toho prostě součástí. „Po dialýze jsem někdy unavený, musím si odpočinout a nemohu se příliš zapojovat do toho, co dělají. Všichni to ale chápou,“ přiznává. Obvykle se docela rychle vrátí do víru života – chodí na túry, běhá, hraje badminton nebo volejbal a cvičí s ostatními. Vždy si však uvědomuje, že musí být opatrný na svou arteriovenózní píštěl.

Yann-Cédric má pořád spoustu cestovních plánů, které se týkají služebních i soukromých cest. Ostatním lidem, kteří mají stejné problémy, radí, aby jednali stejně jako on: „Nevzdávejte cestování kvůli tomu, že byste se báli problémů. Musíte žít svůj život, trávit čas se svou rodinou a přáteli, cestovat, kdykoli je to možné, ale samozřejmě vždycky musíte respektovat svůj zdravotní stav.“