Kolébka Portugalska Guimarães - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Kolébka Portugalska Guimarães

Rozlehlé pláže, fascinující hory, okouzlující údolí řeky Douro a samozřejmě Porto. Druhé největší město Portugalska, činí svou různorodostí ze zeleného…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Rozlehlé pláže, fascinující hory, okouzlující údolí řeky Douro a samozřejmě Porto. Druhé největší město Portugalska, činí svou různorodostí ze zeleného portugalského severu atraktivní turistický cíl pro všechny, kteří si chtějí užívat život anebo rádi objevují nové věci. Uprostřed této dech beroucí oblasti, a to pouhých padesát kilometrů od Porta, leží neobyčejné městečko Guimarães pyšnící se restaurovanými venkovskými domy, hrady porostlými břečťanem, překrásnými náměstíčky a pouličními kavárnami.

Je skutečně jedinečné. Každý, kdo do něj zavítá, nebude chtít hned tak odejít a nikdy na něj nezapomene. Vryje se všem do paměti svým něžným kouzlem. Podle pověsti se v něm narodil i první portugalský král Alfonso I.

Historie města je po staletí provázána s panovníky Portugalska. Tato skutečnost se i dnes odráží ve velkém množství kostelů a paláců. Staré město se svými úzkými uličkami je od roku 2001 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a v roce 2012 se městečko, které má asi 40 000 obyvatel, stalo na rok středem pozornosti milionů návštěvníků po svém jmenování evropským hlavním městem kultury.

Bez ohledu na davy lidí, které ho v té době navštívily, zůstalo Guimarães místem pro zasvěcené. Turisté často navštěvují město na jeden den, prohlédnou si palác vévodů z Bragançy, kostel Nossa Senhora da Consolaçăo zasvěcený Panně Marii Utěšitelce a středověký castelo, který kdysi chránil město před útoky nepřátel. Když však zůstanete déle, můžete se vcítit do atmosféry studentské vesničky a magického ticha zelených svahů města, můžete nalézt svou oblíbenou kavárnu a pochutnat si v jedné z mnoha pastelarias nedotčených turisty a obdivovat azulejos, proslulé barevné keramické obklady na fasádách budov, díky nimž se město stalo jedním z drahokamů portugalské architektury.

 

 

Pokud jste se již nabažili klidu a ticha a už jste se vydali lanovkou na vrchol místní hory Serra da Penha, můžete začít podle své chuti objevovat okolí.

Přivábit vás může svěžest Atlantského oceánu a pláže na pobřeží Costa Verde. Vyzkoušejte kypící město Porto s jeho gurmánskými restauracemi a trhy moderního umění, podívejte se v něm do knihkupectví Livraria Lello připomínajícího chrám, které inspirovalo J. K. Rowlingovou při psaní Harryho Pottera, nebo se projeďte historickou tramvají č. 18 ke snobským vilám a předměstí Foz na pobřeží oceánu.

Mnoho návštěvníků nemůže vynechat návštěvu Vila Nova de Gaia, domova světově proslulého portského vína. Jeden z nejkrásnějších způsobů, jak poznat přírodu a jedinečnou krajinu severního Portugalska, je výlet po řece Douro. Toto údolí je nejstarším vinařským regionem Evropy.

Další nezapomenutelnou atrakcí je pěší túra v národním parku Peneda-Geręs, divoké horské oblasti na hranicích se Španělskem, kde vám cestu úplně běžně zkříží divocí koně a kde pastevci ovcí stále ještě žijí se svými stády, stejně jako žili kdysi dávno jejich předchůdci.

Dialyzační středisko Guimarães | Rua Dr. Joaquim de Meira
4800-010 Guimarăes | Guimarăes, Portugalsko
Vzhledem k cestovním omezením způsobeným koronavirem klinika v současné době neprovádí prázdninové dialýzy.
www.bbraun-dialysis.com