Nohy potřebují hýčkat - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Nohy potřebují hýčkat

Nosí vás celý život Myslíte si, že jsou vaše nohy ve skvělé kondici? Pro pacienty s renálním selháním, obzvláště trpí-li…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Nosí vás celý život

Myslíte si, že jsou vaše nohy ve skvělé kondici? Pro pacienty s renálním selháním, obzvláště trpí-li současně třeba diabetem, však dokonce i malá ranka na patě může znamenat velký problém. Je tedy velice důležité, abyste svým nohám věnovali zvýšenou pozornost. Výhodou je, že hýčkání nohou se tak pro vás stane nejen povinností, ale třeba i zábavou. Buďte na ně pyšní a pečujte o ně.

Zde jsou nejdůležitější preventivní opatření, která byste měli dodržovat.

Pravidelná péče

Věnujte svým nohám pár minut pozornosti a péče každý den a využijte tento čas jako příležitost ke krátkému odpočinku. Lépe si tak všimnete, zda se vám na nohou vytvořily nějaké ranky či prasklinky, dřív než nastanou nějaké komplikace.

Pravidelná vyšetření

Mějte zdraví svých nohou stále na paměti a požádejte o radu svého ošetřujícího lékaře. Mnohá nefrologická centra nabízejí pravidelná vyšetření nohou, kdy se dozvíte, v jakém stavu vaše nohy jsou, a v případě problémů vám bude poskytnuta odborná pomoc.

Nechoďte bosí

Diabetes a selhání ledvin mohou vést k poruchám nervového a oběhového systému neboli k neuropatii v dolních končetinách a chodidlech. Toto poškození nervů znamená, že pacienti ztrácejí cit v nohách a stává se, že žádné zranění nezaregistrují. Proto vám doporučujeme, abyste si nohy pravidelně kontrolovali. Komplikace se rozvíjejí pozvolna a zpočátku často vaší pozornosti uniknou. Zvyšuje se tím riziko, že zranění na noze zůstane bez povšimnutí.

Kvalitní obuv je důležitá

Obuv by měla být pohodlná, aby chránila vaše nohy před otlaky a puchýři. Vysoké podpatky a úzké špičky, které svírají prsty, nejsou dobrou volbou. Nejvhodnější je uzavřená obuv, která poskytuje vašim nohám podporu a nijak je neomezuje. Před prsty byste měli mít zhruba jeden centimetr volného místa. Pokud máte vlivem diabetu poškozené nervy a cévy, poraďte se o koupi vhodné obuvi se svým ošetřujícím lékařem. Ten by měl být schopen předepsat vám speciální ochrannou obuv určenou pro diabetiky.