Onemocnění ledvin a jejich příznaky - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Onemocnění ledvin a jejich příznaky

Pitný režim a příjem tekutin

Nedostatečné fungování resp. selhávání ledvin se projevuje tak, že v těle se hromadí odpadní látky, zvyšuje se krevní tlak, mění se složení krve, vzniká minerálová dysbalance (vápník, sodík, draslík, fosfor) a tělo nezvládá správně pracovat s vitamínem D.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Tyto příznaky se do určitého momentu nemusí projevovat nijak bolestivě.

Existují i viditelné projevy onemocnění ledvin:

  • únik krve do moči projevující se zbarvením moči do růžova anebo do barvy připomínající colové nápoje
  • zpěnění moči
  • otoky na rukou a kotnících, případně ráno a ke konci dne kolem očí.


V případě jejich výskytu je nezbytné co nejdřív se nechat vyšetřit.

Akutní selhání ledvin

Jedná se o náhlou a zejména dočasnou dysfunkci ledvin, která může být způsobena omezením přítoku krve do ledvin, obstrukcí močových cest nebo traumatickým poškozením ledvin po velkých chirurgických zákrocích nebo automobilových nehodách. Akutní selhání ledvin se léčí kontinuálními metodami náhrady funkce ledvin, nejčastěji na jednotkách intenzivní péče v nemocnici.

Chronické onemocnění ledvin

Ztrácejí-li ledviny schopnost plnit své funkce, hovoříme o chronickém onemocnění ledvin. Jedná se o onemocnění, které může přijít často nepozorovaně, protože „nebolí“. Postihuje mnohem více lidí, než bychom předpokládali. K chronickému onemocnění vede nejčastěji vysoký krevní tlak a cukrovka.

Pokud se chronické onemocnění ledvin zhoršuje, může vést k jejich selhání.

U lidí s chronickým onemocněním ledvin se může vyvinout také onemocnění kardiovaskulární. Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Lidé s chronickým onemocněním ledvin umírají 10x častěji na mozkovou mrtvici a srdeční infarkt než zdravé osoby.

Chronické selhání ledvin

Chronickým selháním ledvin v těle se rozumí stav, kdy už ledviny plní své funkce méně než z 10%. Předchází mu pomalá a progresivní ztráta funkce ledvin probíhající několik let. V případě vážného selhání ledvin je nutné, aby nemocnému byla buď transplantována jiná ledvina, nebo podstoupil dialýzu.

Pacienti s nezvratným selháním ledvin potřebují dialýzu nebo transplantaci ledviny, která nahrazuje funkci nemocných ledvin. Transplantace ledviny od příbuzného žijícího dárce je v současnosti nejlepší léčba chronického selhání ledvin.

Spočítejte si riziko vzniku onemocnění ledvin

Máte zdravé ledviny? Udělejte si na stránkách rychlý online test, ať víte, zda je vhodné navštívit lékaře.

Další odkazy: