25. 6. 2019
Vytisknout Poslat na e-mail

Klidný spánek je základní premisou dobrého zdraví. V průběhu noci tělo dobíjí energii. Aby se tak mohlo stát, tělo a mysl potřebují čas na to, aby mohly vypnout. Znáte ten pocit, když jdete do postele unavení, a nemůžete usnout? Nebo se probudíte uprostřed noci, a zase nemůžete usnout? Vědci varují, že poruchy spánku jsou v moderní společnosti čím dál tím častější. Je to způsobeno stresem, časovým presem i trávením dlouhého času u digitálních monitorů a chytrých telefonů.

Pokud nemáte talent usnout přirozeně kdekoliv a kdykoliv, zkuste jednoduché metody na zajištění dobrého spánku.

  • Nastavte si vyrovnaný denní rytmus s pravidelnou dobou spánku, dostatkem cvičení na čerstvém vzduchu a stravou. Pokud máte problémy a starosti, pak si na ně vyčleňte během dne dostatek času, navštivte skupinovou terapii, prodiskutujte je s přáteli nebo s terapeutem. Večer bude vaše mysl klidná a nebudete muset trávit celou noc přemýšlením.
  • Nechte si dostatek času, abyste se mohli uvolnit, a zkuste si najít nějaké rituály, které vám pomohou s relaxačními technikami, jako jsou jóga, autogenní trénink, progresivní svalová relaxace nebo krátká procházka. Pokud se jim budete věnovat pravidelně třeba jen pár minut denně, podpoří váš klidný spánek.
  • Dávejte si pozor na požívání alkoholických nápojů jako „drinků před spaním“. V malém množství neškodí, jakmile si dáte ale více než malou skleničku, pak vám může alkohol spánek ztížit a může vést k mnoha dalším problémům.Pokud si chcete dát nějaký uvolňující nápoj, připravte si šálek čaje s ingrediencemi na podporu spánku, jako například chmel, meduňka lékařská nebo kozlík lékařský. Stejně jako u ostatních nápojů si hlídejte povolený denní příjem. Buďte však opatrní s přípravky na podporu spánku, které nejsou z lékárny. Mohou se vzájemně ovlivňovat s dalšími léky, takže byste vše měli nejdříve prodiskutovat se svým lékařem.
  • Posledních 90 minut před spaním byste se ideálně neměli dívat do obrazovek. Bylo dokázáno, že vyzařování z obrazovek a displejů má negativní dopad na vnitřní hodiny vašeho těla.
  • Zajistěte, abyste měli v ložnici čerstvý vzduch. Vyvětrejte si ideálně 15 minut předtím, než jdete spát.
  • Veďte si spací deník. Můžete tak jednoduše sledovat, jak spíte, po delší časové období. Když takto svou denní rutinu zanalyzujete, brzy zjistíte, které věci vám pomáhají k lepšímu spánku. V závažnějších případech byste neměli váhat a měli byste se obrátit na lékaře. Přejeme vám hodně úspěchů a krásnou dobrou noc.
Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Světový den ledvin
Ledvinová kalkulačka vám orientačně spočítá riziko onemocnění ledvin

Ledvinová kalkulačka je online dotazník, který vám na základě tzv. rizikových faktorů orientačně vypočítá možné riziko...

Celý článek
Podcast Medicína s primářkou dialyzačního střediska v Uherském Brodu
Dialýza doma umožňuje nový život | podcast Medicína

Českým pacientům na dialýze se otevřela nová, zcela unikátní možnost dialyzovat se doma sami. Na...

Celý článek
Pacient na domácí hemodialýze
Roste počet domácích hemodialýz. V Česku si ji provádí už 80 pacientů

V Česku v posledních letech roste počet pacientů na domácí hemodialýze. Zatímco jich před pěti lety...

Celý článek