Svěží a odpočatí - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Svěží a odpočatí

Dny, ve kterých probíhá dialyzační ošetření, jsou důležité, ale ne vždy snadné. Říkáte si, jak to udělat, abyste zůstali svěží a odpočatí…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Dny, ve kterých probíhá dialyzační ošetření, jsou důležité, ale ne vždy snadné. Říkáte si, jak to udělat, abyste zůstali svěží a odpočatí celý den? Myslíte si, že to nejde? Ale jde! Připravili jsme pro vás pár užitečných rad a tipů, jak na to! Pokud si dobře naplánujete čas a najdete tu správnou kombinaci zajímavých věcí, které budete dělat, a způsob, jakým budete relaxovat, nebude pro vás tak obtížné cítit se před dialýzou, během dialýzy i po ní mnohem lépe.

Harmonie a pohoda jako speciální péče

Každý dialyzovaný pacient dialýzu potřebuje a tráví na ní spoustu času. Je to nejen velká fyzická, ale i psychická výzva. Dlouhé období fyzické nečinnosti výrazně ovlivňuje náladu, člověk ztrácí energii a celkově chuť se do čehokoliv pouštět. Přesto i ve dnech, kdy probíhá ošetření, se můžete cítit dobře, a abyste svého drahocenného času využili na maximum, měli byste v těchto dnech vědomě dávat nejvyšší prioritu celkové pohodě a harmonii.

Čas před dialýzou aktivně využijte na maximum

Pokud se po ošetření obvykle cítíte příliš unaveni na to, abyste se věnovali nějakému cvičení, pak je nejlepší zařadit lehkou fyzickou aktivitu ráno před ošetřením. Jogging nebo procházka parkem či krátká vyjížďka na kole po okolí vám dodá kyslík, osvěží svaly a doplní tolik žádoucí pozitivní myšlenky. Prospěje vám také, když k tomu všemu přidáte pár uvolňovacích cviků na krk, ramena či lehké posilování. Nezapomeňte probrat se svým lékařem, co by pro vás mohlo být nejlepší.

Velká část pacientů říká, že jóga nebo čchi-kung (čtěte čikung) rozvíjejí duševní stabilitu, fyzickou flexibilitu, posilují svaly a mají velmi pozitivní účinek pro zvládání těžkých chvil před dialýzou, během dialýzy a po ní. Nebo se věnujte tomu, co vás baví, například si zajděte na procházku nebo na nákupy. Každopádně byste měli čas před ošetřením využít k jakékoli fyzické aktivitě.

Starejte se o sebe i po dialýze

Vy sami víte nejlépe, jak se po ošetření cítíte. Své pocity tedy pečlivě sledujte. Pokud budete mít chuť, můžete jít na procházku do přírody, což vám pomůže snížit stres, podpoří to vaše zažívání a pomůže k lepšímu spánku. Pokud se na takový výlet budete cítit příliš vyčerpaní, mohlo by vám pomoci setkání s lidmi, se kterými máte něco společného. Už jste navázali kontakt s místními svépomocnými skupinami? Anebo se raději budete rozmazlovat doma, například příjemným osvětlením a relaxační hudbou?

Koupel nebo sprchu byste ale měli odložit až na příští den, až se místo, kde jste měli zavedenou kanylu, řádně uzavře. Můžete ale dopřát trochu péče nohám a zacvičit si s nimi. Podporuje to krevní oběh a relaxaci. Také vám může pomoci pár aktivních cviků z autogenního tréninku nebo jógy. Zbavíte se tak celodenního stresu a odpočinete si. Prostě vyzkoušejte všechno, co máte rádi, a postupně se sami staňte odborníky na vlastní pohodu.

Jak dát řád době na dialýze?

Ošetření na dialyzačním přístroji obvykle trvá čtyři až pět hodin, což je doba, kterou byste neměli strávit jen čekáním. Můžete samozřejmě spát nebo sledovat televizi, ale asi se budete cítit lépe, když si dobu ošetření vědomě rozdělíte nebo budete mít několik malých projektů, které budete realizovat. Některá centra nabízejí v průběhu dialýzy kurzy kreslení, nebo dokonce lehké posilování. Do svých plánů na tyto hodiny můžete zahrnout i takové aktivity, jako je vyhledávání informací nebo sepisování plánovaných úkolů, psaní e-mailů nebo dopisů. Můžete se také on-line učit cizí jazyk nebo sledovat videa, a dozvědět se tak více o konkrétním tématu, které vás zajímá (například o již zmíněném čchi-kungu).