Transplantace ledviny - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Transplantace ledviny

Ledviny jsou párovým orgánem a zdravý člověk může žít plnohodnotný život i s jednou ledvinou. Proto ledvinu může darovat i žijící zdravý člověk.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Ledvina dárce (žijícího anebo zemřelého) se voperuje do těla příjemce do spodní části břicha. Transplantace ledviny od žijícího, ideálně od příbuzného dárce je v současnosti nejvhodnější formou léčby selhání ledvin. Dárce s příjemcem ale nemusí být v příbuzenském vztahu.

Výsledky transplantace ledviny od žijícího dárce jsou výrazně lepší než výsledky kadaverózní transplantace (tj. transplantace ledviny od zemřelého dárce).

Dárce i příjemce jsou pravidelně podrobováni řadě vyšetření před zákrokem, ale i po něm. Vyšetření snižují pravděpodobnost „odmítnutí“ orgánu tělem příjemce. Zároveň je zdravotní stav dárce i příjemce průběžně sledován i po transplantačním zákroku, díky tomu jsou případné zdravotní komplikace dárce včas odhaleny a okamžitě léčeny.

Informujte se o možnostech transplantace ledvin na komunitním portálu Ledviny.cz a čtěte více informací pro pacienty s onemocněním ledvin.

Detailní informace o dárcovství ledvin najdete na webových stránkách České transplantační společnosti.

Další odkazy: