Uvolněně a aktivně po celý rok - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Uvolněně a aktivně po celý rok

I když je venku chladno a mrzne, až praští, i tak toho můžete hodně udělat pro to, abyste se cítili…

Tisk
E-mail
Sdílejte

I když je venku chladno a mrzne, až praští, i tak toho můžete hodně udělat pro to, abyste se cítili dobře. Krátké výlety a další možné aktivity jsou užitečné, stejně tak jako užívání si klidu a pohody doma v teple.

Udělejte si to měkké a plyšové

Venku řádí vichřice, prší a sněží? To je ideální příležitost nechat se trochu rozmazlovat. Co takový útulný večer na pohovce s filmem nebo posezení s vaší oblíbenou hudbou ve sluchátkách?

Přeměňte svou koupelnu ve wellness lázně

Se svíčkami, nahřátými ručníky, vonnými koupelovými esencemi a skvělou hudbou můžete změnit svoji koupelnu v oázu komfortu. Jen neležte ve vaně příliš dlouho ani si nenapouštějte moc horkou vodu, aby vaše pokožka nezvláčněla. Pleťovým mlékem ale nešetřete a užijte si ho podle své chuti.

I doma se můžete dostat do formy

Přeměňte svůj obývák v soukromé fitness studio. Využijte třeba videoklipy z aplikace Renal Care Compass. Klipy vám prozradí, jak moc toho můžete pro své zdraví udělat pomocí jednoduchých cviků, kterými účinně dodáte vašim svalům sílu a přitom si současně užijete i zábavu.

Konečně máte čas si zase hrát jako děti

Pokud na zemi leží sníh, můžete jít rovnou na to a válet sněhovou kouli, dokud nebude velká a kulatá! A proč si rovnou nepostavit sněhuláka? Když jsme byli děti, byla to ta největší a nejdivočejší legrace. Vyzkoušejte si to znovu a nezapomeňte na kousek uhlí na oči, mrkev na nos a metličku do sněhulákovy ruky. Užijete si hodně radosti!

Ven na čerstvý vzduch

Vychutnejte si chladné počasí. Choďte na procházky, kdykoliv budete moci a budete mít pocit, že je to pro vás dobré. Čerstvý zimní vzduch vás dostane do dobré nálady, i když musíte být samozřejmě pořádně teple oblečeni, mít zimní boty, čepici, šálu a rukavice…

Časté dotazy

 

Existuje něco, co by mi připomnělo, že si mám zrovna teď vzít lék?

Pokud máte problém pamatovat si, kdy si máte během dne brát léky, pomoc je snadná. Existuje mnoho užitečných medikačních pomůcek, od krabičky na prášky s alarmem po celotýdenní dávkovače tablet, nemluvě o mnohých digitálních pomůckách a aplikacích pro chytré telefony, které jsou zdarma ke stažení a které vám každý den ve správnou dobu připomenou, že si máte vzít léky.

Co mohu dělat s únavou po dialýze?

Mnoho pacientů se po dialýze cítí z mnoha důvodů vyčerpaně, například kvůli odstranění toxinů a vody nebo zátěži pro oběhový systém. Nejlepší může být, když zbytek dne strávíte poklidně a další den využijete k umírněnému tělesnému cvičení, chůzi, jízdě na kole nebo plavání. Zjistíte, že tyto tělesné aktivity vám pomohou, abyste se cítili lépe. Stimulují metabolismus a krevní oběh.

Je možné zkrátit dobu přípravy mezi dialýzami?

Bohužel ne. Dialýzy se pro vás mohou stát běžnou záležitostí, ale aby se s nimi vaše tělo bylo schopné vypořádat, musí se dodržovat přísné bezpečnostní pokyny. Během střídání pacientů je důležité správně připravit prostory a přístroje pro další dialýzu. To také zahrnuje dezinfekci křesel a zařízení na dialýzu a automatickou kontrolu dialyzačního přístroje. Vědci a technici nicméně hledají řešení, které by přípravný čas zkrátilo.

Jaké dopady má dialýza na stávající funkci ledvin?

Některé formy akutního selhání ledvin může dialýza zlepšit. Pokud se tak stane, dialýzy budou potřeba pouze do té doby, dokud nebude funkce ledvin znovu dostatečná. Nicméně u pacientů s chronickým a konečným stadiem onemocnění ledvin se funkce ledvin nezlepší. Tito pacienti budou potřebovat terapii nahrazující funkci ledvin po zbytek života. Zbývající funkčnost ledvin, tedy funkce, které ledviny stále vykazují i přes nezbytnost dialýzy, většinou vymizí do šesti měsíců po zahájení hemodialýzy.