Proč je důležité léčit kýlu
Témata: 

Proč je důležité kýlu léčit

Kýla vás bude zpočátku obtěžovat jen občasnou bolestivostí a nepohodlím. Později budete muset omezit své fyzické aktivity. Při odpočinku většinou…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Kýla vás bude zpočátku obtěžovat jen občasnou bolestivostí a nepohodlím. Později budete muset omezit své fyzické aktivity. Při odpočinku většinou bolest odezní, ale při zvýšené námaze se vrátí. Bolest se zpočátku projeví jen v postiženém místě, v pokročilém stadiu může vystřelovat do různých částí těla. Zpočátku mírné příznaky se postupně zhorší. Defekt v břišní stěně se sám nezhojí, naopak – bude se zvětšovat a bude stále více bolet.

Jak se léčí kýla?

Jedinou možností, jak se kýly zbavit, je operace. Neléčená kýla může skončit uskřinutím, kdy se v kýlním vaku zaškrtí tkáň. K tomuto život ohrožujícímu stavu dochází naprosto zbytečně, protože většina pacientů měla dostatek času na to, aby podstoupila operaci v době, kdy jejich stav nebyl kritický.

Konzultace s lékařem

V případě potíží způsobených kýlou neváhejte s návštěvou praktického lékaře, který vás doporučí na odborné pracoviště. Léčbou kýly se zabývají specializovaná kýlní centra. Součástí těchto center jsou i poradny, kam je možné se objednat bez doporučení praktického lékaře. Lékař kýlního centra vás vyšetří a probere s vámi zákrok, který je ve vašem případě nejvhodnější. Aby vás nic nepřekvapilo, informujte se nejen na vlastní zákrok a případné komplikace, ale i na vaši situaci po zákroku a dobu nutné rekonvalescence.

Kdy okamžitě volat lékaře

Pro pacienta s kýlou je velmi nebezpečným stavem uskřinutí kýly. Pokud víte nebo tušíte, že máte kýlu, a objeví se u vás některý z následujících příznaků, volejte okamžitě pohotovost:

  • při akutní bolesti břicha, pocitu na zvracení nebo zvracení;
  • při pocitu zácpy, kdy se při tlačení nemůžete vyprázdnit nebo uvolnit plyny;
  • když se ve vaší stolici objeví krev;
  • máte-li stupňující se bolest v třísle nebo šourku;
  • když kýlu nelze v poloze vleže lehkým tlakem částečně zatlačit zpět.

Rehabilitace po operaci kýly

Úplné zotavení po operaci a návrat do zaměstnání je velmi individuální. Záleží na tom, jak se po zákroku budete cítit, a také na typu práce, kterou vykonáváte. O vašem návratu do pracovního procesu by měl rozhodnout lékař a rozhodně se nevyplácí tento návrat uspěchat. To ovšem neznamená, že po celou tu dobu musíte ležet v posteli. Doporučují se hlavně procházky, projížďky na kole a lehčí tělesná cvičení. Naopak v období rekonvalescence byste se měli vyhnout posilování břišních svalů, silovým sportům, míčovým hrám a sportům, kde dochází k fyzickému kontaktu se soupeřem.

Na co si dát pozor

Vyvarujte se i zvedání těžkých předmětů. Až se rozhodnete posilovat bříško, je třeba, aby operační rána byla zcela zhojená. Cviky na břicho zkoušejte nejdříve lehce, ne s maximálním úsilím, a vykonávejte menší počet opakování. Také kuřáci, zejména pokud trpí chronickým kuřáckým kašlem, by měli začít uvažovat o tom, jak s kouřením přestat. Kašel zvyšuje nitrobřišní tlak a může způsobit recidivu kýly, navíc výrazně snižuje kvalitu kolagenu, a tím i pojivové tkáně v celém těle.