
Bolesti především bederní páteře jsou velmi časté, většinou je jejich příčinou degenerativní choroba. Příčina vlastního onemocnění není známá, lze mu pouze předcházet a léčit jeho příznaky. I když dojde k výhřezu meziobratlové ploténky a zúžení páteřního kanálu, není operace ve většině případů nezbytná.
Potíže lze zvládnout konzervativní léčbou. Jejím základem je léčba léky (farmakoterapie), rehabilitace a dodržování režimových opatření.
Farmakoterapie
Bolesti zad lze zmírnit pomocí léků proti bolesti (analgetika) ze skupiny NSAID (nesteroidní protizánětlivá léčiva). Řada z nich je volně prodejných, to ale neznamená, že se při dlouhodobém užívání nemohou projevit jejich nežádoucí účinky, zejména na trávicí trakt. Tyto léky byste měli vždy užívat po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Pokud je bolest nesnesitelná, může lékař předepsat opioidní analgetika (opiáty), ale na některá z nich si můžete vytvořit závislost. Dále je možné užívat léky na uvolnění svalů (myorelaxancia). Pro zvýšení účinnosti v akutním stadiu se mohou léky podávat formou infuze. Další možností jsou obstřiky obsahující směs místního znecitlivujícího léku (lokální anestetikum) a protizánětlivého kortikoidu. Bolesti zad mohou způsobovat i nespavost a deprese. V tom případě je možné po konzultaci s lékařem užívat vhodné léky na spaní (hypnotika) a proti depresi (antidepresiva). Při déletrvajících psychických potížích je vhodná konzultace s psychoterapeutem.
Režimová opatření
Hlavním smyslem režimových opatření je snížit zatížení bederní páteře, a to všemi dostupnými způsoby. Tím prvním je udržování optimální hmotnosti, případně její snížení. K tomu pomůže úprava jídelníčku s ohledem na zdravou výživu. Dále by se pacienti s nemocnou páteří měli soustředit na změnu pohybového režimu, tedy často střídat polohu vestoje a vsedě, odlehčovat páteř, nenosit těžká břemena, vyvarovat se nekoordinovaných prudkých pohybů, otřesů a pádů i rizikových sportů, nevydávat se na dlouhé cesty autem. Při každé běžné aktivitě je třeba myslet na vzpřímené držení těla. Ve volném čase se více hýbejte, protože pohyb a sport pozitivně ovlivňují fyzické i duševní zdraví. Vhodným sportem je plavání, nordic walking, jízda na kole či rotopedu, v zimě běh na lyžích. Sport provádějte spíše rekreačně a po sportovní aktivitě nezapomínejte relaxovat.
Důležité je také změnit uspořádání svého pracoviště, zejména pokud pracujete v sedavém zaměstnání. Mnohdy stačí správně nastavit výšku stolu, židle a monitoru. V práci myslete na častější přestávky i na to, že práce u počítače by neměla přesáhnout 5 hodin denně. Pokud pracujete z domova, omezte i práci v noci.
Rehabilitace
Rehabilitace pod vedením fyzioterapeuta spočívá hlavně v nácviku správného dýchání (dechová rehabilitace). Dalším úkolem je posílení zádového svalstva a obnovení svalové rovnováhy (pohybová rehabilitace). Používají se různé techniky, pomocí nichž budete protahovat zkrácené a posilovat oslabené svaly. Součástí rehabilitace je i zlepšení pružnosti a prokrvení tkání. K tomu se využívá mnoho měkkých rehabilitačních technik, míčkování, léčebných masáží, cvičení v bazénu apod. Pacient může podstoupit i další typy léčebných procedur, jako je hydroterapie, elektroterapie, laser, biolampa, ultrazvuk, teplé zábaly a jiné.
Máte-li potíže s páteří, ošetřující lékař vás většinou odešle na oddělení léčebné rehabilitace, kde vás vyšetří rehabilitační lékař a předepíše vám individuální léčbu podle vašich potíží. Samotného léčení se ujímá fyzioterapeut. Kromě procedur vás fyzioterapeut naučí i cviky, které je nezbytně nutné cvičit doma, aby fyzioterapie byla účinná. Řada pacientů dělá tu chybu, že doma pravidelně necvičí a spoléhá se jen na procedury. Pokud nemáte dost vůle na to cvičit doma, je možné se přihlásit do školy zad nebo jiných cvičení pro zdravá záda, jako jsou jóga a pilates.
Kdy se vydat k lékaři
Návštěvu lékaře neodkládejte v těchto případech:
- objeví se prudká bolest v zádech spojená s neurologickými příznaky, tedy ztrátou citlivosti, brněním končetiny a pohybovým omezením,
- delší dobu přetrvávají neurologické příznaky, především pohybové omezení jedné končetiny,
- delší dobu přetrvává bolest, která nemocného postupně vyřazuje z běžného života.
Rizikem při zanedbání neurologických příznaků je trvalé postižení, které nezlepší ani operace páteře.