Bez operace páteře - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Bez operace páteře

Bolesti především bederní páteře jsou velmi časté, většinou je jejich příčinou degenerativní choroba. Příčina vlastního onemocnění není známá, lze mu pouze předcházet a léčit jeho příznaky. I když dojde k výhřezu meziobratlové ploténky a zúžení páteřního kanálu, není operace ve většině případů nezbytná.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Potíže lze zvládnout konzervativní léčbou. Jejím základem je léčba léky (farmakoterapie), rehabilitace a dodržování režimových opatření.

Farmakoterapie

Bolesti zad lze zmírnit pomocí léků proti bolesti (analgetika) ze skupiny NSAID (nesteroidní protizánětlivá léčiva). Řada z nich je volně prodejných, to ale neznamená, že se při dlouhodobém užívání nemohou projevit jejich nežádoucí účinky, zejména na trávicí trakt. Tyto léky byste měli vždy užívat po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Pokud je bolest nesnesitelná, může lékař předepsat opioidní analgetika (opiáty), ale na některá z nich si můžete vytvořit závislost. Dále je možné užívat léky na uvolnění svalů (myorelaxancia). Pro zvýšení účinnosti v akutním stadiu se mohou léky podávat formou infuze. Další možností jsou obstřiky obsahující směs místního znecitlivujícího léku (lokální anestetikum) a protizánětlivého kortikoidu. Bolesti zad mohou způsobovat i nespavost a deprese. V tom případě je možné po konzultaci s lékařem užívat vhodné léky na spaní (hypnotika) a proti depresi (antidepresiva). Při déletrvajících psychických potížích je vhodná konzultace s psychoterapeutem.

Režimová opatření

Hlavním smyslem režimových opatření je snížit zatížení bederní páteře, a to všemi dostupnými způsoby. Tím prvním je udržování optimální hmotnosti, případně její snížení. K tomu pomůže úprava jídelníčku s ohledem na zdravou výživu. Dále by se pacienti s nemocnou páteří měli soustředit na změnu pohybového režimu, tedy často střídat polohu vestoje a vsedě, odlehčovat páteř, nenosit těžká břemena, vyvarovat se nekoordinovaných prudkých pohybů, otřesů a pádů i rizikových sportů, nevydávat se na dlouhé cesty autem. Při každé běžné aktivitě je třeba myslet na vzpřímené držení těla. Ve volném čase se více hýbejte, protože pohyb a sport pozitivně ovlivňují fyzické i duševní zdraví. Vhodným sportem je plavání, nordic walking, jízda na kole či rotopedu, v zimě běh na lyžích. Sport provádějte spíše rekreačně a po sportovní aktivitě nezapomínejte relaxovat.

Důležité je také změnit uspořádání svého pracoviště, zejména pokud pracujete v sedavém zaměstnání. Mnohdy stačí správně nastavit výšku stolu, židle a monitoru. V práci myslete na častější přestávky i na to, že práce u počítače by neměla přesáhnout 5 hodin denně. Pokud pracujete z domova, omezte i práci v noci.

Rehabilitace

Rehabilitace pod vedením fyzioterapeuta spočívá hlavně v nácviku správného dýchání (dechová rehabilitace). Dalším úkolem je posílení zádového svalstva a obnovení svalové rovnováhy (pohybová rehabilitace). Používají se různé techniky, pomocí nichž budete protahovat zkrácené a posilovat oslabené svaly. Součástí rehabilitace je i zlepšení pružnosti a prokrvení tkání. K tomu se využívá mnoho měkkých rehabilitačních technik, míčkování, léčebných masáží, cvičení v bazénu apod. Pacient může podstoupit i další typy léčebných procedur, jako je hydroterapie, elektroterapie, laser, biolampa, ultrazvuk, teplé zábaly a jiné.

Máte-li potíže s páteří, ošetřující lékař vás většinou odešle na oddělení léčebné rehabilitace, kde vás vyšetří rehabilitační lékař a předepíše vám individuální léčbu podle vašich potíží. Samotného léčení se ujímá fyzioterapeut. Kromě procedur vás fyzioterapeut naučí i cviky, které je nezbytně nutné cvičit doma, aby fyzioterapie byla účinná. Řada pacientů dělá tu chybu, že doma pravidelně necvičí a spoléhá se jen na procedury. Pokud nemáte dost vůle na to cvičit doma, je možné se přihlásit do školy zad nebo jiných cvičení pro zdravá záda, jako jsou jóga a pilates.

Kdy se vydat k lékaři

Návštěvu lékaře neodkládejte v těchto případech:

  1. objeví se prudká bolest v zádech spojená s neurologickými příznaky, tedy ztrátou citlivosti, brněním končetiny a pohybovým omezením,
  2. delší dobu přetrvávají neurologické příznaky, především pohybové omezení jedné končetiny,
  3. delší dobu přetrvává bolest, která nemocného postupně vyřazuje z běžného života.

Rizikem při zanedbání neurologických příznaků je trvalé postižení, které nezlepší ani operace páteře.

Dopřejte si lázeňský pobyt tam, kde se na onemocnění pohybového ústrojí specializují. Možná budete překvapeni, že se vám pobyt v lázních bude líbit více než dovolená v Chorvatsku.