Brněnská chirurgická ambulance Josefská v novém
Na podzim roku 2020 prošla chirurgická ambulance B. Braun v Brně Josefské rozsáhlou rekonstrukcí za půl druhého milionu korun. Součástí rekonstrukce bylo navýšení kapacit možností aplikace infuzní terapie, o niž je každoročně větší zájem.
Dlouho plánovaná rekonstrukce proběhla během dvou týdnů
Už čtvrt století pomáhají lékaři v brněnské chirurgické ambulanci v Josefské ulici. Po 25 letech byla ale nezbytná řada technických úprav, které by udržely veškeré fungování ambulance na té nejvyšší úrovni. Rekonstrukce byla pečlivě plánována posledních šest měsíců, tak aby samotná akce proběhla co nejrychleji a neomezila fungování ambulance. To se povedlo. Realizace celého projektu se totiž vešla do tří říjnových týdnů, díky čemuž je ambulance od 9. listopadu 2020 znovu k dispozici. „Rekonstrukce byla náročná, ale úspěšná. Museli jsme požádat pacienty o shovívavost a ambulanci na dva týdny zcela uzavřít,“ popisuje MUDr. Petr Novák. Celý proces navíc nebyl vůbec jednoduchý. Rekonstruovaly se totiž nejen všechny prostory ambulance, ale i podlahy či osvětlení. Přestavba ale přinesla své ovoce. Součástí nově zrekonstruované budovy je například nově vybavená vyšetřovna a místnost pro chirurgické zákroky. Kromě toho se může personál těšit na nové zázemí včetně malé kuchyňky. Ekonomičtější využití si pochvaluje i MUDr. Petr Novák: „Nad prostorovým řešením ambulance jsem se zamýšlel už před třemi lety. Důležité pro mě bylo vymyslet, jak prostory ambulance lépe využít. Byl tam totiž malý operační sálek, který se využíval jen minimálně, a rentgen, jenž už byl nerentabilní. Tím pádem nám vznikl potenciál pro ekonomičtější a efektivnější využití celého prostoru ambulance.“
Více infuzních křesel v moderní ambulanci
Místo dvou výše zmíněných místností, jejichž využívání bylo přinejmenším nepraktické, může moderní ambulance počítat se dvěma novými pokoji, které budou nově k dispozici pro infuzní terapii. O tu podle vedoucího lékaře stále roste zájem. V první místnosti budou umístěna čtyři křesla, ve druhé pak křesla dvě, přičemž v případě potřeby bude možné dvě další přidat. „Díky rekonstrukci jsme navýšili kapacitu lůžek na infuzní terapii ze tří na šest, případně osm pacientů. Místo původní jedné místnosti, v níž byla infuzní terapie podávána, vznikly nově dvě,“ vysvětluje vedoucí lékař MUDr. Petr Novák a dodává: „Nová ambulance nám všem přinese moderní, příjemné a přijatelné pracovní prostředí. Je vybavena nejmodernější technikou. Velkým přínosem je samozřejmě v neposlední řadě zlepšení komfortu pro pacienty. Každého lékaře potěší, když může pacientům zpříjemnit pobyt v ambulanci.“
Stále častěji využívaná infuzní terapie
Infuzní terapie neboli podávání léčiv přímo do žíly pacienta se v České republice využívá v ambulantní praxi stále častěji. V posledních letech se intravenózní medikace běžně využívá až u 90 % pacientů hospitalizovaných v nemocnici. S postupem let je ale stále více využívána také v ambulantní péči. S přispěním rekonstrukce teď budou moci v brněnské ambulanci poskytnout tuto péči až padesáti pacientům denně. „Zásadní výhodou infuzní terapie je její účinnost. Ta je výrazně vyšší než při podávání léků v tabletové formě nebo ve formě klasické injekce, kterou pacient dostane v rámci pohotovosti,“ vysvětluje MUDr. Petr Novák, jenž se infuzní terapii věnuje už téměř dvacet let. Dokáže tak poměrně konkrétně popsat typologii pacientů, kteří mají o infuzní terapii největší zájem. „Typickým pacientem je padesátiletý muž nebo silnější dáma, které trápí bolesti zad. Dále pak mladí sportovci, kteří jsou například po úrazech páteře nebo nosných kloubů. A v neposlední řadě k nám přicházejí pacienti staršího věku, kteří například čekají na náhrady kyčelních a kolenních kloubů,“ líčí MUDr. Petr Novák. Podle slov vedoucího lékaře popularita infuzní terapie roste. Na křeslech se pacientům leží tak pohodlně, že někteří z nich dokonce během hodinové terapie usnou. Na tuto terapii docházejí pacienti v jednom cyklu každý pracovní den po celé dva týdny. Poté mohou zase určitou dobu žít bez bolestí.
Komplexní péče na jednom místě
Chirurgická ambulance v Brně Josefské ale neposkytuje pouze infuzní terapii. Pacienti mohou v případě akutních či chirurgických obtíží využít v ambulanci komplexní diagnostickou a terapeutickou péči. Tým MUDr. Petra Nováka se pravidelně stará nejen o pacienty s úrazy, popáleninami či zlomeninami, ale například také o pacienty s onemocněním střev či konečníku. Ambulance navíc pacientům nabízí kromě profesionálního zázemí zdravotnické péče také bezbariérový přístup nebo krátké čekací lhůty. To vše na jednom místě.
Herec, dabér a pedagog Jan Přeučil letos v květnu podstoupil výměnu kyčelního kloubu. Přestože se...
Celý článekPacientská cesta je unikátní konzultační projekt skupiny B. Braun, který si klade za úkol co možná nejefektivnější postup při výměně kyčelního nebo kolenního kloubu.
Celý článekV Nemocnici Šumperk praktikují jako první v republice nový program zvaný Pacientská cesta, který...
Celý článek