Poškození kůže a rány - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Poškození kůže a rány

Operace

Poškozením celistvosti kůže vznikají rány, které se na poměrně široké stupnici závažnosti pohybují od „nic to není“ po rozsáhlá, až…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Poškozením celistvosti kůže vznikají rány, které se na poměrně široké stupnici závažnosti pohybují od „nic to není“ po rozsáhlá, až život ohrožující poranění. Ačkoliv se může zdát, že jsou v těle důležitější orgány, bez nichž nemůžeme žít, člověk nemůže přežít ani se značně poškozenou kůží. Stačí si vzpomenout na popáleniny. Poškození kůže zanechává následky v podobě jizev a je vždy více či méně bolestivé. Nebezpečnost všech ran spočívá v tom, že vlivem různých okolností se ze zanedbatelného poranění může rozvinout poranění závažné.

Rány dělíme podle nejrůznějších hledisek. Pro naše potřeby bude důležité rozdělení podle vzniku a délky hojení, tedy rozdělení na rány akutní a chronické.

Akutní rány

Akutní rány vznikají náhle na zdravé kůži a jsou většinou způsobeny „nešťastnou náhodou“, třeba nožem, rezavým hřebíkem, kamenem, horkou vodou, ohněm nebo chemikálií. Většinou je nazýváme úrazy. Možnost zranění číhá všude, v bezpečí není člověk doma, v práci ani v přírodě. Pokud je člověk zdráv, rána není velkého rozsahu, správně se ošetří a zabrání se infekci, hojení většinou probíhá bez komplikací a netrvá dlouho.

Chronické – obtížně se hojící rány

Mnohem větší náročnost na péči kladou rány chronické, k nimž řadíme například bércové vředy, diabetickou nohu a proleženiny. I akutní rána se může změnit v chronickou, protože vzniká na kůži změněné v důsledku jiné nemoci.

Chronické rány jsou náchylnější k bakteriální infekci, která hojení prodlužuje. Všichni ošetřovatelé a jejich pacienti – diabetici, nepohybliví pacienti či lidé s cévními chorobami – by měli být ve střehu. Co je u zdravého člověka banální úraz, u diabetika může přerůst ve vážnou komplikaci. Chronické rány, kromě toho, že mají tendenci se hojit pomalu nebo se nehojit vůbec, mají i sklon k rozšiřování do šířky i do hloubky. V přístupu k hojení ran se mnohé změnilo, hojně se využívá vlhká terapie. Díky moderním materiálům je dnes péče o rány účinnější a výsledky léčby úspěšnější.