Kůže a její stavba - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Kůže a její stavba

Stavba kůže

Kůže je největším orgánem lidského těla. Její plocha závisí na tělesných proporcích, u dospělého může zaujímat až 2 m2 a…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Kůže je největším orgánem lidského těla. Její plocha závisí na tělesných proporcích, u dospělého může zaujímat až 2 m2 a tvořit 5–9 % hmotnosti celého těla. Znalost stavby kůže napomáhá pochopení dějů, které se v ní odehrávají. Kůže se skládá ze dvou hlavních vrstev, nazvaných pokožka a škára, které spočívají na vrstvě třetí, zvané podkoží.

Povrchová vrstva kůže – pokožka

Pokožka (epidermis) je tenká povrchová vrstva kůže složená z dalších pěti pater buněk. Nejhlubší bazální vrstva stále tvoří nové a nové kožní buňky, které procházejí přibližně měsíčním procesem zrání. Postupně stoupají vzhůru až k povrchu, kde už jako odumřelé vytvářejí rohovou vrstvu. Ta se stále olupuje a obměňuje. Kompletní obnova pokožky trvá přibližně jeden měsíc. Ve vrstvách pokožky najdeme i speciální buňky, melanocyty, reagující na sluneční záření produkcí hnědého barviva melaninu. Pokožka neobsahuje cévy.

Na samém povrchu rohové vrstvy se z mazu mazových žláz, potu a šupinek rohové vrstvy tvoří ochranný tukový film. Pomáhá chránit pokožku před vnějším prostředím a udržovat v kůži vodu.

Škára – vrstva mezi pokožkou a podkožím

Škára (dermis) spojuje pokožku s podkožní tkání. Je složena ještě za dvou dalších vrstev. Obsahuje elastická a kolagenová vlákna, na nichž závisí pružnost a pevnost kůže. Škárou probíhá hustá síť cév zodpovědných za regulaci teploty a nervových zakončení, umožňující vnímání chladu, tepla, tlaku a dotyku. Nedílnou součástí škáry jsou mazové a potní žlázy, jejichž vývody ústí na povrchu pokožky a umožňují tvorbu lipidového filmu.

Podkoží – nejhlubší vrstva kůže

Podkoží (subcutis) je nejhlubší vrstvou kůže složenou převážně z řídkého vaziva a tukových buněk. Tvoří ochranu proti prochladnutí a mechanickému poškození. Také podkoží je hojně protkáno cévami a nervy.

Kožní deriváty

V kůži na některých místech najdeme i „kožní deriváty“ , ke kterým patří vlasy, obočí, vousy, nehty a kožní žlázy (mazové a potní). Nejvíce nás samozřejmě zajímá to, co z kůže vyrůstá a je na ní vidět. Vlasy a chlupy se tvoří ve vlasovém váčku z keratinových buněk, jejich barva je ovlivněna množstvím obsaženého pigmentu. Nehty vyrůstají jako rohovitá destička z nehtového lůžka. Ačkoli, nebo právě proto, že se jedná o útvary z mrtvých buněk, věnuje jim člověk tolik péče.