Stupně proleženin - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Stupně proleženin

Proleženiny (dekubity) vznikají často u nemocných s omezenou citlivostí, například po úrazu páteře nebo těch, kteří jsou dlouhodobě v bezvědomí. Jaká místa na těle jsou ohrožena a lze proleženinám předcházet?

Tisk
E-mail
Sdílejte

Prevence proleženin tedy záleží především na ošetřovatelském personálu. Proleženiny mají typickou lokalizaci, takže jejich vznik lze nejen předvídat, ale je mu také možné předcházet. Ohrožena jsou především místa se ztenčenou tukovou vrstvou. Nejčastěji se vyskytují v týle, na lopatkách, loktech, v sakrální krajině, na hýždích a patách.

U jednoho pacienta se mohou vyskytovat současně proleženiny na různých místech a v několika stupních:


I. stupeň
Vyznačuje se otlakem bez poškození kůže. Místo, většinou nad kožním výčnělkem, je trvale zarudlé, oteklé, teplé a nebolestivé. Nemocný ale může pociťovat pálení nebo svědění pokožky.

II. stupeň
Projevuje se velkou bolestivostí. Na místě otlaku vzniká puchýř, který zůstává neporušený nebo praskne. Vrchní vrstva pokožky je poškozena.

III. stupeň
Proleženina již postihuje podkožní vrstvu tkáně, která odumírá, a tvoří se hluboký vřed. V ráně může být vidět i podkožní tuk. U nemocného můžeme pozorovat všechny známky probíhajícího zánětu včetně teploty a nechutenství.

IV. stupeň
Tento stupeň je charakterizován poškozením svalové tkáně i kosti a posléze jejich odumíráním. V místě proleženiny je často přítomen hnisavý povlak a černá vrstva odumřelé tkáně.

 

Prevenci a komplexní péči o proleženiny můžete zajistit například použitím prostředků z kufříku Prevence a léčba dekubitů, který vyrábí společnost B. Braun. Jeho součástí je jak speciální obvazový materiál, tak přípravky na ošetření kůže. Jejich kombinací je možné vzniku proleženin předcházet.