Dialyzační středisko se nachází v komplexu B. Braun Omnia.
Témata: 

B. Braun Omnia – dialyzační středisko, odborné ambulance a domov pro seniory v jednom

V roce 2016 se pro obyvatele Slavkova u Brna a přilehlého okolí otevřelo nové sociálně zdravotnické zařízení B. Braun Omnia, které…

Tisk
E-mail
Sdílejte

V roce 2016 se pro obyvatele Slavkova u Brna a přilehlého okolí otevřelo nové sociálně zdravotnické zařízení B. Braun Omnia, které vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí bývalého Lázeňského domu.

Přestavba bývalého Lázeňského domu trvala 16 měsíců a zásadním způsobem změnila podobu celé budovy. Podobné multifunkční zdravotnické zařízení zaměřené primárně na starší pacienty s onemocněním ledvin je v Česku i celé Evropě unikátem. Na stejném principu funguje zatím pouze jediné zařízení v Rakousku. Jedinečnost konceptu potvrdilo i prvenství v mezinárodní soutěži Innovation Award 2016, ve které B. Braun Omnia zvítězila mezi 60 projekty z celého světa jako nejúspěšnější a pro své obyvatele nejpřínosnější.

Multifunkční komplex svým klientům a pacientům poskytuje integrovanou péči. Pod jednou střechou zde najdete dialyzační středisko, odborné ambulance, rehabilitační služby a domov pro seniory Domov s úsměvem, který se zaměřuje především na dialyzované pacienty. Rekonstrukcí došlo k několikanásobnému navýšení kapacity domova z pěti na 32 lůžek a výrazně se zvedla úroveň komfortu jak pro dialyzované, tak i ostatní pacienty. Všechny služby B. Braun Omnia jsou totiž dostupné také veřejnosti.

Domov pro dialyzované seniory

Dialyzační středisko ve Slavkově u Brna existuje již od roku 1994 a v současné budově je umístěno od roku 1998. Na dobu rozsáhlé rekonstrukce se nefrologická ambulance a dialýza přestěhovaly do Nemocnice Vyškov, kde dialyzační středisko zůstalo zachováno i po otevření B. Braun Omnia. Pacienti z blízkého okolí tak nemusí trávit čas cestováním do Slavkova.

Znovuotevření nového dialyzačního střediska ve Slavkově v roce 2016 přivítala řada pacientů z regionu, protože se podstatně zkrátila jejich dojezdová doba na dialýzu. Největší prospěch z nové dialýzy však mají senioři s onemocněním ledvin ubytovaní v Domově s úsměvem. Řada z nich už je ve vyšším věku, trpí i dalšími nemocemi a kvůli přidruženému diabetu jsou někteří po amputaci dolní končetiny. Pro takové pacienty je pravidelné dojíždění na dialýzu velkou zátěží a Domov s úsměvem s dialýzou za zády tak představuje ideální řešení.

Nejmodernější vybavení i usměvavý personál

I když by se mohlo zdát, že komplex je rozlehlý a pacienti se v něm mohou ztratit, opak je pravdou. B. Braun Omnia byla projektována tak, aby všude bylo blízko. Z Domova s úsměvem je to na dialýzu pouze 36 kroků a od hlavního vchodu dokonce jen polovina.  V klimatizovaném sále dialyzačního střediska je umístěno 14 moderních polohovacích lůžek a kromě nových přístrojů je dialýza ve Slavkově vybavena i nejmodernější úpravnou ultračisté vody a silnějším záložním zdrojem elektřiny. Pacienti mají k dispozici televizi i wi-fi připojení a stará se o ně empatický a ochotný personál. V současné době má dialyzační středisko v pravidelné péči 50 pacientů. Někteří z nich se léčí peritoneální břišní dialýzou, a mohou se tak dialyzovat doma. Ve zdejším středisku mají lékařské zázemí a docházejí sem na pravidelné kontroly.

Pacientům dialyzačního střediska je k dispozici také nutriční terapeut, který radí se správnou životosprávou a některým klientům pomáhá zhubnout, aby mohli být zařazeni na listinu čekatelů na transplantaci ledviny.

Více informací o komplexu B. Braun Omnia najdete zde.