Pohyb v každém věku - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Pohyb v každém věku

V kolika letech je člověk starý? Říká se, že každý z nás má tolik let, na kolik se cítí. Žijí mezi námi padesátníci, kteří jen s obtížemi vyjdou do schodů, a sedmdesátníci, kteří nás předjedou na kole nebo na sjezdovce a nic na tom nezmění fakt, že už mají nový kyčelní kloub nebo koleno. Jisté je, že pokud je člověk bez omezení mobilní, může být i aktivní. Věnuje-li se aktivnímu pohybu celý život, bude pravděpodobně pohyblivější a zdravější i ve vysokém věku.

Tisk
E-mail
Sdílejte

A zase ty svaly

Mobilita je přímo závislá na svalech, které bohužel nemáme na celý život. Vědci zjistili, že od třicítky přicházejí lidé přibližně každých deset let o 3 kilogramy svalové hmoty, která se promění v tuk. Své udělá i nedostatek pohybu a jednostranná strava. Svalový aparát ochabuje, přidávají se bolesti zad a kloubů, které pohybu brání. Bludný kruh se uzavírá. Jedinou možností, jak z tohoto kruhu ven nebo do něj lépe vůbec nevstoupit, je udržovat tělo vitální a plné síly pravidelnou pohybovou aktivitou.

Svalová vlákna totiž při zátěži rostou. Pevné svalstvo slouží jako opora celého těla a chrání klouby před opotřebením. Aktivní kosterní svalstvo má také vliv na lepší látkovou výměnu.

Ve zdravém těle zdravý duch

Bílkoviny jsou hlavními stavebními kameny svalů. Jejich zdrojem jsou mléko a mléčné výrobky, ryby, maso, vejce, sójové boby, ale i výživné bílkovinné koktejly, které jsou lehké a chutné. Neobsahují téměř žádné nežádoucí látky jako tuky, cholesterol a puriny. Chcete-li i v pozdějším věku formovat svoji postavu, potřebujete kromě tréninku i stravu bohatou na bílkoviny, ovoce, zeleninu, luštěniny, případně kvalitní doplňky stravy, například s L-karnitinem. L-karnitin je tělu vlastní látka podílející se na transportu mastných kyselin do mitochondrií, kde dochází k jejich přeměně na energii. K nastartování však potřebuje L-karnitin nějaký podnět: vytrvalostní trénink, který mobilizuje tuky v tukových zásobárnách. Spalování tuků, tvorba vlastního L-karnitinu a jeho vstřebávání z potravy ve vyšším věku vázne. Proto je vhodné tuto látku doplňovat. Pravidelným pohybem a zdravou výživou můžete pro svůj pohybový aparát udělat hodně. Stačí se věnovat aktivnímu pohybu dvakrát týdně 30 až 40 minut. Lepší je sportovat méně intenzivně, ale pravidelně než to čas od času přehnat. Pohyb udržuje v kondici také mozek, který je tak lépe zásoben živinami a kyslíkem.

Odhalte všechny tukové nástrahy. Stáhněte si přehled potravin s obsahem tuku.Přehled potravin

Silné kosti

S přibývajícím věkem se zvyšuje nebezpečí osteoporózy, tzv. řídnutí kostí. Ubývá kostní hmota a mění se její struktura. Kosti jsou křehčí a snadněji se lámou. Kromě stravy bohaté na vápník (mléčné produkty) a vitamin D (ryby, vejce, mléčné výrobky, játra, sluneční záření) je prevencí aktivní pohyb. Pravidelným zatěžováním kosti sílí a aktivuje se ukládání vápníku. Nic se ale nemá přehánět. Mezi sporty vhodné pro vyšší věk patří třeba tanec, jízda na kole, plavání, běžky, aerobic v nižším tempu, nordic walking, golf, lehké posilování či kruhový trénink. Jóga, relaxační cvičení a vytrvalostní trénink pomou i se zvládáním stresu. Lépe se také člověku cvičí s přáteli než samotnému. A čemu se vyhnout? Alkoholu, cigaretám, nadměrnému pití kávy a sladkým nápojům.

A nezapomínejte pít

Pamatujte na dodržování pitného režimu. Když necvičíte, měli byste vypít denně alespoň 2 litry tekutin. Ve dnech, kdy sportujete, se spotřeba zvyšuje až o 1 litr na každou hodinu cvičení. S přibývajícím věkem se někdy stává, že lidé žízeň tolik nepociťují. Abyste dostali svůj pitný režim pod kontrolu, zvykněte si na určité rituály, např. vypít ráno, když vstanete, dvě velké sklenice vody, a velkou sklenici vody před každým jídlem. A když sklenici dopijete, hned si ji zase naplňte. Čím jednodušší si pitný režim uděláte, tím snadněji si na něj zvyknete.