Sport a pohyb u seniorů – mýtus nebo realita? Záleží jenom na vás. - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Sport a pohyb u seniorů – mýtus nebo realita? Záleží jenom na vás.

Leckomu to může připadat zvláštní, ale sportovat je možné i v pokročilém věku. Jen je potřeba ubrat na intenzitě, snížit zátěž a zkrátit vzdálenosti. Pokud jste nebyli aktivními sportovci ani zamlada a právě jste se rozhodli začít, určitě je vhodné poradit se s odborníkem, případně si nechat sestavit tréninkový plán.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Který sport je vhodný?

V současnosti patří k nejpopulárnějším sportům běh, ale rozhodně se do ničeho nenuťte a zbytečně se nepřepínejte. Začít můžete kratšími procházkami po okolí, které postupně prodloužíte na pěší výlety na větší vzdálenosti. „Já na vzdálenosti nehraju, a když se se mnou někdo radí, kladu mu na srdce, aby se na kilometry vykašlal,“ vzkazuje PaeDr. Pavel Landa, který už víc než deset let působí ve vědeckém a servisním pracovišti tělesné výchovy a sportu CASRI, kde se zabývá vrcholovým sportováním a fyziologickou zátěží při výkonu služby v armádě. Sám už překročil sedmdesátku, každé ráno běhá a v rámci projektu Aktivní senior učil důchodce sportovat.

 

Jak dlouho? Půlhodina až hodina

Optimální doba, po kterou se byste se měli věnovat pohybové aktivitě, je 30 minut až hodina alespoň třikrát týdně. Pokud máte tu možnost, ideální je sportovat po ránu. Přes noc se totiž zpomalí metabolismus, metabolity zůstanou ve svalech a v orgánech a pohybem je dostanete z těla ven. V průběhu noci také tělo přijímá výrazně méně kyslíku, a když se ráno projdete nebo proběhnete, okysličíte si mozek. Budete se pak cítit čerstvější a odpočinutější a bude se vám i lépe pracovat. Pavel Landa ale připomíná: „Musíte se zpotit, mít tepovku okolo sto dvaceti, sto třiceti. Díky tomu se vám otevřou všechny kapiláry a dosáhnete maximálního srdečního objemu“.

 

Hlídejte si tepovou frekvenci

Velmi důležitá je také motivace. Pokud nebudete sportovat s radostí a nebude vás to bavit, nevydržíte. A bez vytrvalosti sport nepřinese pozitivní efekt. Proto je klíčové vybrat si takovou pohybovou aktivitu, která vám bude vyhovovat a nebudete se do ní muset nutit. Také musíte zohlednit svůj aktuální zdravotní stav. Senioři často trpí různými pohybovými omezeními, mají potíže s klouby, se srdcem atd. Proto jsou pro seniory vhodné zejména vytrvalostní sporty, které především zpočátku doporučujeme provozovat s velmi mírnou intenzitou. Tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 100 a 110 tepy, teprve se zlepšující se fyzičkou je možné postupně přidávat. Vedle chůze a kondičního běhu jsou vynikající například cyklistické sporty a v zimě běžecké lyžování.

 

Jak se obléknout

Podcenit byste neměli ani vhodné oblečení. Není nutné kupovat si špičkové vybavení pro vrcholové sportovce, ale myslete na to, abyste byli v teple a zároveň aby oblečení bylo prodyšné a propouštělo pot. Vždy věnujte pozornost aktuálnímu počasí a pamatujte na to, že je lepší mít více vrstev, které si můžete jednoduše svléknout, a když se ochladí, naopak zpátky obléknout.

 

Pitný režim

U seniorů je v neposlední řadě nutné dodržovat pitný režim a správně při zátěži rehydratovat organismus. Totéž platí pro potravinové doplňky. Samozřejmě záleží na tom, jaká je intenzita a délka pohybové aktivity. „Pokud sedím a koukám na televizi nebo dělám jinou podobně hrubě psychicky a fyzicky náročnou činnost, žádné doplňky nepotřebuji. To je logické.  Ale pokud denně běhám po lese, okopávám zahrádku nebo hraji pétanque, tak je jejich použití na místě,“ říká s úsměvem Pavel Landa. Neváhejte se tedy poradit s odborníkem i v případě správné výživy a hydratace.

 

Nejen u seniorů je zásadní individuální přístup, který zohlední aktuální fyzickou kondici i další potenciálně rizikové faktory. Nikdy ale nezapomeňte na rozcvičení a zahřátí, vhodné oblečení a obuv, dodržujte pitný režim a hlídejte si tepovou frekvenci. Nezříkejte se ani kvalitních potravinových doplňků, které vám při zátěži pomohou rychle doplnit energii.