Co je kolostomie?
Kolostomie je souhrnné označení pro vývody tlustého střeva, které může být vyvedeno ve svých různých částech. To závisí na typu potíží a potřebného typu zákroku. Typ vývodu má vliv na konzistenci stolice.
Typy kolostomie
Podle oblasti vývodu dělíme kolostomie na tři typy:
- Cékostomie je umístěna na přechodu tenkého a tlustého střeva, obsah střeva je zde ještě řídký.
- Transverzostomie se vyvádí v oblasti příčného tračníku, obsah střeva je již kašovitý.
- Sigmoideostomie se provádí na esovité kličce, obsah střeva je tuhý a formovaný.
Častou příčinou operace je onemocnění konečníku, který je nutné odstranit. Dalším důvodem je odstranění části tlustého střeva před konečníkem, kdy konečník zůstane zachován, ale není možné s ním spojit konec střeva. Obvyklým důvodem k vytvoření vývodu je také nutnost odlehčení střevu při chronickém zánětu jeho sliznice.
Jak kolostomie vypadá?
Kolostomie je kruhový otvor červené barvy o průměru 2–5 cm, trochu vyvýšený nad povrch pokožky. Její povrch je neustále vlhký a lesklý - zabarvení otvoru je dáno barvou střevní sliznice.
Kolostomie není citlivá na bolest, neboť ve sliznici se nenacházejí nervová zakončení. Přesto vyžaduje její ošetřování jistou opatrnost, protože sliznice je křehká a může se snadno poranit a začít krvácet. Krvácení však není nikdy silné, stačí na několik vteřin přiložit malý tamponek a samo ustane.
Kdy je nutná kolostomie
Operace končící založením stomie je nezbytná až když nepřipadá v úvahu jiný způsob léčby. Velmi důležitá je zde předoperační edukace, kterou vás provede váš lékař a stomická sestra.
Lékař / operatér rozhodne o typu zákroku, seznámí vás s průběhem operace a se vším, co tento výkon obnáší. Stomická sestra vás seznámí s pomůckami, jejich používáním a péčí.
Po operaci - stomická poradna
Po operaci je vhodné navštívit poradnu pro stomiky. Stomická sestra pomůže s vysvětlením a řešením případných komplikací se stomií. Poradí jak pečovat o stomii, možnou výměnou pomůcky tak, aby vám plně vyhovovala. Zodpoví i možné otázky, které v průběhu soužití se stomií vzniknou. Stomická sestra také vysvětlí váš stav rodině, partnerovi.
Jak kolostomie funguje?
Kolostomie za 1–3 hodiny po jídle vyvolá přijatá potrava žaludeční reflexy a následné vlnění v žaludku a střevech, které dopravuje obsah střev a střevní plyny k vývodu. Z vývodu tlustého střeva odcházejí plyny a stolice samovolně, proto je třeba k jejich zachycení používat sáček, nebo-li stomické pomůcky. Další pomůcky slouží k zabezpečení vývodu či pohlcení a neutralizaci střevní plynů.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaO životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...
Celý článekVšichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...
Celý článekZaložení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...
Celý článek