Co tě nezabije, to tě posílí. A se stomií je to stejně!
Štěpánka Kovaříková, nová předsedkyně Českého ILCO, si už se stomií zažila své. Stres v práci a osobní problémy u ní vedly až ke karcinomu rektovaginálního septa. Tenkrát Štěpánce chyběly zásadní informace, jak se o stomii starat, a proto se rozhodla založit ústecký spolek stomiků. Díky němu se postupně dostala až do vedení Českého ILCO. Jak se popasovala s nemocí a co jí spolupráce s touto pacientskou organizací přinesla? A jaké akce pro fanoušky a pacienty České ILCO chystá? Dozvíte se v našem rozhovoru.
Stala jste se novou předsedkyní organizace České ILCO. Jak je tomu dlouho?
Nikdy jsem neměla velké funkcionářské ambice. Ale ano, stala jsem se předsedkyní Českého ILCO a je tomu už rok. Svou dosavadní práci pro tuto organizaci považuji za velmi smysluplnou. Když jsem v loňském roce dostala nabídku stát se její předsedkyní, rozhodla jsem se ji přes váhání a po dlouhé úvaze nakonec přijmout. Pro mě to znamenalo převzít zejména zodpovědnost vůči všem stomikům, členům „klubů ILCO“ a všem kolegům v pracovním týmu našeho spolku.
Přivedla vás k této práci vaše stomie? Ano i ne. Kvůli stomii jsem se o Českém ILCO vůbec dozvěděla. Moje začátky se stomií nebyly vůbec snadné. Neměla jsem téměř žádné relevantní informace. Nyní vím, jak informace pacientům usnadňují život. Já sama jsem to štěstí neměla, a proto jsem se rozhodla v Ústí nad Labem založit spolek stomiků s pomocí Českého ILCO, jehož členem se ústecký spolek následně stal.
Dočetla jsem se o vás, že jste začala mít zdravotní potíže v roce 2008. Co je zapříčinilo?
Bylo to již o dost dříve a byly to spíš osobní problémy. Přišla jsem o práci, nebyla jsem na tom finančně nijak dobře a měla jsem na starosti dceru na střední škole. Jako samoživitelka jsem se musela docela otáčet, abychom přežily. Žila jsem ve stresu a v neustálém poklusu, když se u mě v létě 2008 projevily nespecifické gynekologické potíže. Následovalo bioptické vyšetření v nemocnici, které ale nic neprokázalo. Říkala jsem si, že se tedy nic neděje a nebude to nic vážného.
A co bylo dál?
Ke gynekologickým potížím se přidal neustálý tlak v konečníku, který byl obtěžující. Nemohla jsem ani pořádně dělat svou práci na dispečinku sanitní dopravy. Až magnetická rezonance ukázala, že jde o nádor. Když mi na gynekologii sdělili podezření na onkologické onemocnění s nutností laparoskopického vyšetření a následné hysterektomie, hleděla jsem na ně jako na blázny. Obratem jsem si domluvila konzultaci v Praze u Apolináře, kde mi potvrdili karcinom rektovaginálního septa. Následovala radikální operace a byla mi vytvořena trvalá kolostomie.
Pak hned přišlo na řadu České ILCO?
Spíš jsem já přišla k Českému ILCO, a jak už jsem zmínila dříve, propojila jsem se s ním hlavně přes ústecký spolek stomiků. Pro mě byl zpočátku velmi důležitý kontakt s ostatními členy. Ukázali mi, že se stomií lze žít úplně stejně jako před operací. Můj osobní milník působení v organizaci byl, když jsem se podílela na organizaci cyklistické akce „Překonej svoje hranice“. Tehdy účastníci přejeli na kolech Českou republiku z Hranic u Aše do Hranic na Moravě. Bylo úžasné sledovat, jak se z na začátku neznámých lidí stávají každým ujetým kilometrem a překonanou obtíží přátelé a parťáci. Začala jsem se v ILCO více věnovat akcím nad rámec ústeckého regionu v prezenční i on-line podobě. Teď jsem se stala předsedkyní a chci podobné akce i nadále podporovat.
Co byste čerstvému stomikovi doporučila?
Prvním, kdo by měl stomikovi podat pomocnou ruku, je stomická sestra. Ta edukuje pacienta v péči o stomii. Určitě bych doporučila kontakt s dobrovolníkem z ILCO. Sdružujeme regionální spolky stomiků po celé České republice. Jsem přesvědčená, že osobní setkání s někým, kdo život s vývodem zvládá, dodá začínajícímu stomikovi odvahu.
Je něco, co byste chtěla vzkázat našim čtenářům?
Napadá mě rčení mojí babičky: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ A nezapomeňte sledovat náš web, který dostal nový kabát, a také příspěvky na sociálních sítích s #podporujilidisvyvodem, aby vám neutekly naše novinky.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaO životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...
Celý článekVšichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...
Celý článekZaložení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...
Celý článek