Vytisknout Poslat na e-mail

Tenké střevo (intestinum tenue) je trubice složená v kličky, dlouhá 3–5 m s průměrem asi 3 cm. Je součástí trávicího systému a nachází se mezi žaludkem a tlustým střevem. Dochází zde k intenzivnímu trávení potravy a vstřebávání většiny živin.

Sliznice tvořící vnitřní vrstvu tenkého střeva je zbrázděna podélnými řasami, které jsou dále rozčleněny slizničními klky – drobnými prstovitými výběžky, které zvětšují absorpční povrchu sliznice střeva. Obsahuje také žlázky, které produkují střevní šťávu obsahující trávicí enzymy.

Části tenkého střeva

Tenké střevo tvoří tři části – dvanáctník, lačník a kyčelník.

  • Dvanáctník (duodenum) je první část tenkého střeva, podkovovitého tvaru, měřící asi 30 cm (tedy přibližně 12 palců, odtud jeho název). Do dvanáctníku ústí jednak vývody slinivky břišní přivádějící do střeva pankreatickou šťávu a také žlučovod transportující žluč z jater. V samotné sliznici duodena se nachází speciální žlázy produkující hlen, který chrání střevní sliznici proti účinku kyselé žaludeční šťávy.
  • Lačník (jejunum) je nejdelší úsek tenkého střeva, tvoří horní část jeho kliček (asi tři pětiny).
  • Kyčelník (ileum) je poslední část tenkého střeva, tvoří dolní část jeho kliček (asi dvě pětiny) a ústí do střeva tlustého.

Co se děje v tenkém střevě?

Tenké střevo je místem intenzivního trávení, kdy se jednotlivé živiny z potravy (bílkoviny, tuky, sacharidy) štěpí na nejjednodušší složky.

Strava již částečně natrávená v žaludku, se po malých dávkách dostává do dvanáctníku. Svalovina střeva vykonává peristaltické pohyby (posouvá tráveninu) a kývavé pohyby (promíchává tráveninu).

Trávení napomáhají střevní šťáva a pankreatická šťáva (ze slinivky břišní), které obsahují enzymy štěpící bílkoviny, tuky a sacharidy. Střevní šťáva je také mírně zásaditá a neutralizuje kyselou tráveninu ze žaludku. Významným pomocníkem je také žluč (přiváděná žlučovodem z jater), která napomáhá trávení tuků.

Po natrávení potravy nastává vstřebávání, kdy jednotlivé látky vzniklé štěpením živin přechází přes střevní stěnu do krevního oběhu.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek