Vytisknout Poslat na e-mail

Náhlá příhoda břišní se vyznačuje zejména akutní ostrou bolestí. Pacient s vážnými bolestmi by měl být opakovaně vyšetřen chirurgem a vyšetření by mělo být doplněno o vyšetření pomocí zobrazovacích metod, jako jsou ultrazvuk, rentgen nebo CT. Je nutné určit původ a závažnost onemocnění, případně zvážit nutnost okamžité chirurgické léčby.

Mezi nejčastější diagnózy náhlé příhody břišní patří:

  • akutní apendicitida (lidově „slepé střevo“);
  • akutní peptický vřed a jeho komplikace;
  • akutní pankreatitida;
  • diabetická ketoacidóza (závažná komplikace diabetu, může způsobit nefunkčnost střevní pasáže – ileus);
  • mimoděložní těhotenství;
  • akutní peritonitida (zánět pobřišnice – často způsobený přestupem zánětu z jiné lokality, jako je např. slepé střevo, nebo zánět spojený s prasknutím orgánu a vylitím jeho obsahu do dutiny břišní);
  • akutní kolika močovodu či žlučových cest (uzavření kamenem, může vést k funkčnímu ileu);
  • akutní pyelonefritida (zánět ledvinné pánvičky).

Z pohledu stomické problematiky jsou významné zejména tyto příčiny náhlých příhod břišních:

  • ileus (znemožnění průchodnosti střev, problematika ileu bude probrána níže);
  • ischemie střeva (nedokrvení způsobené ucpáním cév vyživujících střevo, může vést k cévnímu ileu nebo až k odumření postiženého úseku střeva);
  • perforace střeva či žaludku růstem nádoru rozrušujícím stěnu orgánu či traumatem (například dopravní nehody, pády, nárazy atd.).

Ileus (střevní neprůchodnost) má různé příčiny:

  • Funkční změny bývají vyvolány močovými a žlučovými kolikami, zhmožděním břišní stěny, metabolickými změnami v organismu; někdy se funkční ileus vyskytuje i po mozkových, hrudních a břišních operacích. Může provázet také mozkové otřesy.
  • Cévní ileus vzniká uzávěrem cév zásobujících střevo. Uzávěr bývá buď trombus (sraženina) nebo embolus (vmetek). Pokud není léčen, vede k odumření postiženého úseku střeva.
  • Mechanický ileus se vyskytuje i v kojeneckém věku (nejčastěji jde o invaginace střeva), v dospělosti postihuje jedince každého věku. Ileus ucpáním průchodu střev (obturace) vzniká nejčastěji nádorovým růstem, polypem či rozvinutou polypózou, žlučovým kamenem nebo nestrávenými zbytky potravy či spolknutými cizími předměty (batolata a malé děti). Může dojít též k uskřinutí střeva (strangulace) – kýly, k zauzlení střev nebo ke vchlípení střeva (invaginace).

Jak bylo řečeno, mezi projevy převažují bolest, pocit plnosti v břiše, nevolnost a špatný odchod plynů. Základem léčebné pomoci je pečlivé vyšetření nemocného. Původ ileu musí být dobře rozlišen, hlavní slovo má v tomto případě chirurg. Funkční ileus se po zahájení konzervativní léčby většinou zklidní.

Mechanický a cévní ileus je důležité řešit včas, většinou chirurgicky. Operace by měla být provedena co nejdříve po stanovení diagnózy. Většinou se provádí resekce postiženého úseku a následně anastomóza (spojení) zdravých úseků. Pokud překážku nelze odstranit nebo má opravdu nevhodnou lokalizaci a po jejím odstranění již nelze střevo spojit, vytvoří se kolostomie nad překážkou či operovaným místem.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek