Neléčené záněty močových cest
Záněty močových cest vznikají zejména vzestupnou cestou. Nemusí se zastavit jen v močovém měchýři (cystitida), ale mohou se rozšířit až do ledvinné pánvičky. K těmto infekcím jsou náchylnější ženy (mají kratší močovou trubici), rizikové z hlediska zánětů je též období gravidity (těhotenství). V případě mužů jsou pak citlivější jedinci s hyperplazií prostaty či divertikly vývodných cest.
Jako patogeny se zde uplatňují bakterie rodu Escherichia, Proteus, Neisseria, Chlamydia atd. Odolnost vývodných cest proti infekci je ovlivněna i dietetickými návyky či zdravotním stavem (nadměrné užívání vitaminu C, některé léky, cévkování, diabetes či litiáza = močový písek či kameny).
Mají-li infekce močových cest chronický ráz, dochází ke změnám slizniční výstelky vývodných cest či močového měchýře. Sliznice se ztlušťuje, stěny orgánu fibrotizují (zvláknění). Chronicky drážděný epitel pak může tvořit hlubší léze a často podléhá morfologickým změnám. Tato změna urotelu (slizniční výstelky) se pak stává podkladem k vzniku méně obvyklých nádorů, jak jsou spinocelulární karcinom či adenokarcinom.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
Poradna
Terénní stomická péče B. Braun se specializuje na pomoc pacientům se stomií, zejména pak na...
Celý článek
O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...
Celý článek
Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...
Celý článek