Vytisknout Poslat na e-mail

Základním požadavkem po operaci je umístit nemocného na oddělení JIP (jednotky intenzivní péče), případně na lůžko oddělení anesteziologie a resuscitace. Velice důležitý je pooperační monitoring (vitální funkce, bilance tekutin, obnova střevní pasáže, laboratorní vyšetření krve atd.). U operovaných je zprvu indikována parenterální výživa (do žíly), ovšem enterální výživa (přes trávicí trakt) chemicky definovanou stravou je možná zpravidla od prvního pooperačního dne. Tuto skutečnost rozhodne ošetřující chirurg.

Zatěžovat organismus běžnou stravou lze až po obnovení střevní pasáže. Většinou se tak stává asi čtvrtý den po operaci. Vzhledem k tomu, že bylo během operace otevřeno střevní lumen, jsou profylakticky indikována antibiotika. Rehabilitace pacienta by měla začít hned první den.

Nejdůležitějším úkolem pooperačního období je zapojit nemocného do ošetřování stomie. Nácvik péče probíhá za asistence stomasestry, která pacientovi vše náležitě vysvětlí a ukáže. Ideální je v této fázi zapojit do instruktáže i osobu blízkou pacientovi podle jeho přání.

Možné pooperační komplikace

Celkové komplikace:

  • komplikace související obecně s chirurgickým zákrokem a celkovou anestezií – alergická reakce na podané léky, zvýšená teplota (reakce organismu na zátěž, celková infekce), pooperační porucha střevní průchodnosti až ileózní stav, poruchy dýchání až možnost plicní embolie při vzniku hlubokého zánětu žil dolních končetin.

Místní komplikace:

  • komplikace v ráně – hematom = krevní výron, infekce v ráně = absces, porucha hojení
  • akutní bolest v ráně v souvislosti s operačním řešením
  • kožní poruchy v okolí stomie

Pozdní komplikace:

  • parastomální kýla = vyhřeznutí části dutiny břišní v okolí stomie, poruchy vyprazdňování, poruchy mikce, sexuální poruchy a stomické komplikace.

První pocity stomiků

Po operaci pacient většinou pociťuje obrovskou psychickou zátěž a stres. Mezi nejvýznamnější původce stresu můžeme počítat následující problémy:

  • obava z přijetí nového vzhledu vlastního těla a z nefyziologického vyprazdňování střevního (močového) obsahu spojeného s pocitem méněcennosti
  • úzkost, strach a pocit beznaděje z nově vzniklé životní situace (sociální, intimní atd.)
  • obava ohledně schopnosti zvládat výměny stomických pomůcek
  • nejistota a beznaděj z partnerského a sexuálního života

Více o pocitech pacienta a jejich důsledcích najdete ZDE

Užitečné kontakty, které se Vám kdykoliv po operaci mohou hodit:

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek