Rektoskopie neboli vyšetření konečníku
Rektoskopie je endoskopická metoda sloužící k vyšetření konečníku (rektum).
Pokud je vyšetřována i dolní části tlustého střeva, pak hovoříme o tzv. rektosigmoideoskopii (colon sigmoideum neboli esovitá klička je koncová část tlustého střeva, kde se hromadí stolice a na níž navazuje konečník). Používá se zejména při podezření na záněty, píštěle, hemoroidy nebo nádory konečníku a je jednodušší než prohlídka celého tlustého střeva zvaná kolonoskopie.
Jak se provádí?
Vyšetření konečníku je možné v případě potřeby provést i bez předchozí přípravy. Plánované vyšetření probíhá obvykle nalačno po aplikaci klysmatu. Pacient musí zaujmout tzv. kolenoprsní polohu, tedy být v kleče opřený o pokrčené lokty.
Před zavedením rektoskopu lékař nejprve zhodnotí stav konečníku zrakem a poté pomocí prstu (s navléknutou rukavicí). Pak teprve opatrně zavádí rektoskop, na jehož konec nejprve aplikuje znecitlivující mast. Při vyšetření lékař hodnotí barvu sliznice konečníku, změny cév ve stěně konečníku a všímá si přítomnosti krve, hlenu nebo hnisu.
Vyšetření konečníku snižuje úmrtnost na rakovinu
Z výsledků studie britských vědců vyplývá, že rektosigmoideoskopie snižuje úmrtnost na rakovinu konečníků o více než 40 %. Na tuto část tlustého střeva totiž připadá až dvě třetiny případů kolorektálního karcinomu a polypů, z nichž se toto onkologické onemocnění zpravidla vyvíjí.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaO životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...
Celý článekVšichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...
Celý článekZaložení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...
Celý článek