Vytisknout Poslat na e-mail

Střevní záněty jsou onemocnění, jež vyvolává mnoho příčin. Podle toho je dělíme na specifické (viz následující text) a nespecifické záněty (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida).

Mezi specifické střevní záněty patří např.:

Ischemická kolitida

Souvisí s ischemií (nedokrvením) tlustého střeva, nejčastěji v oblasti sestupného tračníku či esovité kličky. Protože je stěna nedovyživená, vznikají v ní nekrotické (odumřelé) okrsky. Nekrotická místa se musí urgentně chirurgicky odstranit. Výsledný stav se tedy řeší buď anastomózou (spojením) zdravých úseků, nebo založením vývodu.

Příčinami bývají trombóza (vytvoření sraženiny) či embolie (vmetek sraženiny) do cév zásobujících střevo. V asi 30 % je příčinou celková porucha krevního oběhu (šok, dehydratace, některé léky, srdeční selhání). Průvodním jevem bývají prudká, krutá bolest břicha, často zvracení a průjmy.

Infekční kolitida

Jde o zánět střeva způsobený bakteriemi (rodu Shigella, Salmonella, Escherichia) nebo viry (rotaviry, enteroviry, koronaviry,…). Jde o střevní záněty, které se vyskytují nejčastěji. Jejich projevem jsou zejména teplota a průjem. Z hlediska problematiky stomií jsou rizikové bakteriální záněty, které mohou vést až k nekróze střevní sliznice (viz výše).

Nejzávažnější bývají klostridiové infekce vzniklé po terapii některými antibiotiky (např. augmentin). Při nich dojde k potlačení normální střevní mikroflóry a k infekci či přemnožení právě Clostridií. Tyto bakterie dokážou způsobit tak úporné záněty a nekrózy, že je v řadě případů nutné pacienta operovat a založit u něj dočasný či trvalý vývod.

Celiakie (intolerance lepku)

Je způsobována vlastně přemrštěnou reakcí imunitního systému na přítomnost lepku ve stravě. Lepek (gluten) je obsažen v obilovinách. Celiakie má příčiny genetické, ale i infekční (po nákaze adenovirem 12 u citlivých jedinců). Vyznačuje se hlavně průjmovitou stolicí, váhovým úbytkem a celkovou slabostí nemocného. Problémem onemocnění ovšem nejsou příznaky samotné, ty jsou zastoupeny u pacientů v různé míře.

Při tomto zánětu totiž atrofuje střevní sliznice, což pomalu vede až k úplnému vyhlazení klků a řas. Střevo pak nedokáže dostatečně vstřebávat živiny (malabsorpční syndrom). Základním léčebným prvkem je dieta bez obsahu lepku. Častou komplikací zejména neléčených a dlouho nediagnostikovaných celiakií je možný vznik maligního adenokarcinomu.

U další skupiny zánětů není zcela známa příčina vzniku. Určitou roli zde hraje imunitní reakce proti vlastním buňkám. Jde o onemocnění postihující především tlusté střevo, ale i tenké střevo. Mezi nespecifické střevní záněty patří ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek