17. 9. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Nechutenství a neschopnost přijímat potravu mohou provázet řadu onemocnění. Nejčastěji se s nimi setkáváme u seniorů, nesoběstačných a onkologických pacientů. Právě tyto skupiny osob jsou nejvíce ohroženy podvýživou (takzvanou malnutricí).

Bílkoviny jsou základ, při nemoci to platí dvojnásob

Během nemoci, pokud není zajištěn dostatečný přísun/příjem kvalitních bílkovin stravou, může docházet ke spotřebě bílkovin z vlastních tkání, zejm. svalové hmoty, což může vést ke snížené kondici pacienta, omezenému fungování svalů i vnitřních orgánů, pomalejšímu hojení ran a oslabení funkce imunitního systému. 

Jak v nemocnici, tak i doma se pečující snaží pacientům zajistit co nejkvalitnější stravu podle doporučení nutričních terapeutů. Ale co je to někdy platné, když nemocný nejí, protože nemá chuť k jídlu nebo stravu přijímat nemůže.1

Proč nemocní lidé často nemají chuť k jídlu?

Někdy může být příčina špatného příjmu potravy banální a snadno řešitelná. Například senior bez kompletního chrupu není schopen sníst sebechutněji připravené maso, protože ho prostě nerozkouše. V těchto případech pomůže stomatolog, který vyrobí fungující zubní náhradu, nebo mixér, v němž lze stravu rozmělnit natolik, aby ji mohl starý člověk snadno konzumovat. 

Příčinou může být také to, že se starý člověk nebo neurologický pacient není schopen sám obsloužit. Potřebuje tedy pouze někoho, kdo by mu při jídle pomohl, případně ho nakrmil. V takovém případě může používat speciální pomůcky, třeba lžíci s širokou rukojetí a zahnutým koncem. Pacienti po cévní mozkové příhodě mohou mít nejen potíže s ovládáním ruky, ale i s polykáním (dysfagie), s čímž může pomoci rehabilitační pracovník.

U onkologicky nemocných je situace složitější. Některé léky podávané při chemoterapii (cytostatika) způsobují nechutenství, pocit nevolnosti a zvracení nebo mohou zásadně změnit vnímání chuti. Cytostatika mohou poškozovat sliznice a tkáně pod nimi, což vede v ústech a na jazyku ke vzniku zánětů a vředů (mukozitida). 

Tento velmi bolestivý stav téměř znemožňuje příjem běžné pevné stravy. Mukozitidou bývá dutina ústní postižena i při ozařování (radioterapii) nádorů hlavy a krku.

Radioterapie působí také na slinné žlázy a snižuje produkci slin. Stravování je bolestivé a jídlo do krku „neklouže“. Sliznice dutiny ústní je sice možné léčit, ale je třeba myslet i na to, jak podávat výživu. Pokud to jen trochu jde, dáváme přednost příjmu potravy ústy, případně přímo do zažívacího traktu, aby byla zachována funkce střeva a střevních bakterií.2

Co je sipping a jaké problémy řeší

Sipping, neboli enterální výživa, je tekutá forma stravy. Slovo sipping pochází z angličtiny a v překladu znamená popíjení nebo usrkávání. Tato strava se konzumuje po malých dávkách. Výhodou je, že sipping je běžně dostupný v lékárnách v lahvičkách o objemu 200 ml v různých příchutích.

Sipping má pro nemocné dvě výhody. Jednak se jedná o kompletní a vyváženou výživu v koncentrované formě, a tudíž ho není nutné přijímat mnoho. Za druhé je určen k popíjení – pacienti ho tedy mohou snadněji přijímat, ať už z důvodu nedostatečného příjmu potravy nebo mají-li problém se samoobslužností, ústy nebo zuby. 

Sipping může být podáván i enterální sondou přímo do žaludku. Vyrábí se v malých ergonomických plastových lahvičkách s brčkem, se kterými se snadno manipuluje. Lze je jednoduše otevřít i zavřít. Sippingem lze výživu zcela nahradit nebo s jeho pomocí jen doplňovat živiny. Sipping lze využít i při přípravě jídel — nápaditá kuchařka je schopna vymyslet spoustu receptů, v nichž sipping jako surovinu použije.

Vyzkoušejte nápoje řady Nutricomp a Remune

Jedním ze sippingů na českém trhu jsou nápoje řady Nutricomp a Remune

Pod značkou Nutricomp se skrývá kompletní a vyvážená výživa v koncentrované formě, které tak není potřeba vypít mnoho. Pacient má na výběr z mnoha příchutí, a to jak sladkých, tak dokonce slaných. Nutricomp Soup v příchutích zeleninová polévka nebo kuřecí kari je oblíbená u všech, kteří dlouhodobě užívají sladké varianty nutričních nápojů a hledají změnu.

Ne každý má však stejné výživové potřeby. Některý pacient potřebuje více bílkovin, jinému zase schází vláknina. Proto byly i jednotlivé Nutricomp drinky svým složením přizpůsobeny různým výživovým potřebám a každý si tak může vybrat přesně podle sebe. Pro výživu onkologických pacientů je určen například sipping nutriční nápoj bez vlákniny Nutricomp Drink Plus HP.

Novinkou je ovocně šťavnatý nápoj Remune, který vyniká svou chutí. Má vysoký obsah omega-3 mastných kyseliny z kvalitního rybího oleje a je také bohatý na vitamín D. Z 86 % jej tvoří ovocná složka, proto je často přirovnáván ke smoothie. K dostání je v malinové nebo broskvové příchuti.

Nutricomp může být podáván jako doplněk výživy k běžnému jídlu (1−3 lahvičky denně) nebo jako jediný zdroj výživy (5−7 lahviček denně) podle individuálních potřeb pacienta. Remune je pak podáván jako doplněk k jídlu a doporučené dávkování činí 2 pitíčka denně. Oba nápoje mohou být přidány i do běžného jídla, čímž lze zvýšit jeho nutriční hodnotu. Vyzkoušejte například některý z receptů s Remune.

Někdy se může stát, že se napoprvé nepodaří najít vhodnou příchuť drinku. V tomto případě je však potřeba vytrvat, zkoušet různé příchutě a až poté se pro některou z nich rozhodnout. Je z čeho vybírat.

Kde lze tyto nutriční nápoje pořídit?

Nutricomp a Remune jsou dostupné ve většině lékáren na objednání, nebo je lze pořídit také v některé z on-line lékáren a u dalších e-shopů.

Nutriční výživu lze získat také na lékařský předpis. Předepisovat ji může lékař nutricionista, onkolog, chirurg či geriatr.

Obrátit se můžete na kteroukoliv nutriční ambulanci nebo některou z nutričních ambulancí B. Braun Plus v Praze, Brně nebo Olomouci. Zkušení odborníci nejprve zjistí, jaký je váš zdravotní stav, a poté doporučí tu správnou výživu právě pro vás. 

Pokud máte v blízkosti nemocniční lékárnu, můžete Nutricomp nebo Remune pořídit i na těchto adresách:

  • Nemocniční lékárna FN Motol, V Úvalu 84 , 150 06 Praha 5
  • Nemocniční lékárna Prachatice, Nebahovská 1015, 383 01 Prachatice
  • Nemocniční lékárna Český Krumlov, Nemocniční 429, 381 27 Český Krumlov
  • Nemocniční lékárna Tábor, Kpt. Jaroše 2000/10, 390 03 Tábor
  • Nemocniční lékárna Jindřichův Hradec, U Nemocnice 380, 377 01 Jindřichův Hradec
  • Nemocniční lékárna Havlíčkův Brod, Husova 2624, 580 01 Havlíčkův Brod
  • Nemocniční lékárna Nové Město na Moravě, Žďárská 610, 592 31 Nové Město na Moravě
  • Nemocniční lékárna Třebíč, Purkyňovo nám. 133/2, 674 01 Třebíč
  • Nemocniční lékárna FN Královské Vinohrady, Šrobárova 50, 100 00 Praha 10
  • Nemocniční lékárna FN Plzeň- Lochotín, Alej Svobody 923/80, 323 00 Plzeň 1-Severní Předměstí
  • Nemocniční lékárna Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem, Sociální péče 3316/12a, 400 11 Ústí nad Labem-Severní Terasa
  • Nemocniční lékárna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Ke Karlovu 459/6, 120 00 Nové Město

1Linkos.cz
2Soumarová R, Kubecová M. Onkologie: Učební texty pro studenty 3. LF UK. 2. Vydání. Praha: Univerzita Karlova, 2019:88.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Monika s přenosní výživovou pumpou v batohu
Jak se žije první ženě s přenosnou výživovou pumpou?

Pacienti, pro něž je parenterální výživa jediným řešením, musí často většinu času trávit doma...

Celý článek
Žena popíjí Remune drink
Enterální výživa

Enterální výživa (z řec. enteron – střevo) je směs farmaceuticky připravených výživných roztoků...

Celý článek
Výživa pro pacienty s parenterální výživou
Slibné vyhlídky pro pacienty s parenterální výživou

V novodobé medicíně lze v České republice historii parenterální výživy z pohledu pacienta rozdělit...

Celý článek