Běhání a bolesti kolene - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Běhání a bolesti kolene

Bolesti kolene způsobené špatným stylem běhání jsou velmi častým problémem všech běžců. Tyto bolesti mohou mít mnoho příčin, a velmi podstatné je odhalit, co tuto bolest způsobuje, aby bylo možné co nejdříve zahájit správnou léčbu.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Pokud bolest kolene neodezní nebo se opakovaně vrací, je dobré zajít co nejdříve na vyšetření ke specialistovi nebo fyzioterapeutovi. Nejdůležitější je během vyšetření zjistit příčinu, která tyto bolesti způsobuje a následně zahájit adekvátní léčbu. Těchto problémů může mít hned několik, může se jednat o problém ve strukturální části kolene (klouby, vazy nebo menisky), problém funkční, kdy jsou poškozené měkké tkáně kolene, nebo jde o přetížení, které se mohlo projevit bolestí.

Strukturální problém

Mezi tyto potíže nejčastěji patří poškození menisku, vazů nebo chrupavky. Tato poškození se velmi často řeší operativně, což vás na delší dobu může vyřadit z běžecké činnosti. Nicméně v období před operací je dobré cvičit stabilizační cviky, které udržují vaše koleno ve správné funkci a kondici. Je potřeba dbát na to, aby tyto cviky nevyprovokovaly bolest, z toho důvodu doporučujeme poradit se s fyzioterapeutem, které cviky jsou právě pro vás vhodné.

Funkční problém

Pokud při strukturálním vyšetření není nalezena příčina bolesti, je nutné hledat příčinu jinde. Ta může být například poruchou funkce kolene, kdy svaly, klouby a šlachy jsou v pořádku, ale jejich funkčnost je omezená. Příčinou, která způsobuje změnu polohové funkce jsou poruchy rovnováhy nebo dynamické zapojení svalstva do pohybu.

Femoropatelární syndrom – běžecké koleno

Jedná se o problém, který vzniká přetížením přední části kolene pod čéškou, což je i jeden z nejčastějších příznaků, a tato bolest postupně narůstá. Projevuje se pak při běhu nebo i při samotné chůzi především z kopce či po schodech. Nejčastěji tento problém postihuje především ženy běžkyně.

Léčba:

  • Vhodné je protahování zkrácených svalů
  • Posílení oslabených svalů na dolních končetinách
  • Doporučujeme omezit tréninky, a především vynechat běhání v kopcích
  • Po vymizení potíží se doporučuje navyšovat objem tréninku o 10 % týdně

Syndrom iliotibiálního traktu (ITB)

Tento problém se vyznačuje bolestmi na zevní straně kolene, které se nejčastěji vyskytují při delším běhu a postupně mohou člověka omezovat i při chůzi nebo po zakončení pohybové aktivity. Nejčastějšími projevy tedy jsou bolesti na zevní straně kolene, otoky a pálení při ohnutí nad 30° flexe kolena.

Nejčastější příčiny:

  • Špatně zvolená obuv
  • Časté výběhy z kopců dolů či při traverzování

Léčba:

  • Klidový režim
  • Nepřetěžovat dolní končetiny
  • Pravidelný strečink
  • Odstranění vyvolávajících příčin bolestí

Bolesti kolene mohou způsobovat i jiné části těla

Co se nohou týká, může mít vliv na bolesti kolene také nestabilita v kotníku, nedostatečná aktivita plosky, a špatný nášlap. Další oblastí je i kyčel, tedy nestabilita kyčelního kloubu, při němž dochází k nerovnoměrnému přetěžování svalů na laterální straně stehna. V oblasti trupu může potíže dělat asymetrie pánve, oslabený hluboký stabilizační systém, kompenzace nestejné délky končetin.

Jak předejít problémům s bolestí kolene při běhu a po něm?

Určitě je dobré si nechat zkontrolovat svůj běžecký styl odborníkem, abyste se těmto problémům mohli vyvarovat. Podstatná je určitě také správně zvolená obuv, která se nejčastěji určuje podle terénu, ve kterém běžíte, dále aby odpovídali právě vašemu stylu běhu a především, aby korigovala drobné odchylky v nášlapu a došlapu. Při posilování se doporučuje dodržovat tréninkové plány, aby nedošlo k dysbalancím mezi horní a dolní polovinou těla. A v neposlední řadě je potřeba dostatek kvalitních živin a regenerace.