Jak začít běhat
Témata: 

Běhání pro začátečníky

Pokud jste nikdy neběhali a chcete se přidat k této sportovní vlně, máme pro vás na začátek pár tipů jak začít. Běh je přirozený pohyb vpřed pro naše tělo a zvládne ho každý (minimálně při doběhu na zastávku autobusu). O běhu se říká, že je nejtěžší zvednutí se od televize a obutí bot. Výhodou běhu je, že můžete běhat kdykoliv, kdekoliv a za každého počasí.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Proto zní běh jako ideální pohyb pro každého, nicméně jsou výjimky, kdy se běh nedoporučuje – akutní onemocnění, těžké problémy se srdcem a některá další onemocnění. Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem a chtěli byste vyběhnout, je vhodné se poradit se svým lékařem, popřípadě dalším odborníkem.

 

Nepodceňujte počáteční přípravu

Pokud je váš zdravotní stav v pořádku a nic vám nebrání v běhu, je dobré se podívat, v čem poběžíte. Běhat lze v podstatě v jakémkoliv oblečení, není nutné před prvním během dělat nájezdy do nákupních center. Oblečení by mělo být prodyšné, a když vyjdete před dům, měli byste mít slabý pocit chladu. V jarním období se hodí tenčí rukavice, šátek nebo čepice na hlavu a tenčí bunda. U žen je vhodná kvalitní sportovní podprsenka, aby při pohybu neutrpěly prsní vazy. Hledejte podprsenku s vysokou oporou a křížením na zádech. Důležitou součástí jsou běžecké boty, aby nedocházelo při běhu ke zbytečnému přetěžování klenby, achilovek a kloubů. Ideálně zajít do specializovaného obchodu, kde vám poradí profesionálové.

 

Nesnažte se od začátku trhat rekordy

Pokud běžíte úplně poprvé, stačí na začátek pro rozehřátí jít svižnou chůzí 5 – 10 minut. Postupně rychlou chůzi měňte v pomalý běh a ten pak prokládejte chůzí, aby se vám uklidnil dech a tepová frekvence. Najít optimální tempo není snadné ani pro zkušené běžce. Pro začátečníka, který zatím tento sport zkouší, je optimální takový běh, kdy při běhu můžete souvisle mluvit a nezadýcháváte se. Opravdu není potřeba zkoušet maximální rychlost, kterou zvládnete, a postupně připravovat tělo na další výběhy.

 

Nezapomínejte na strečink po doběhu

Jakmile doběhnete, je vhodné protáhnout svaly a pořádně se vydýchat.

Pokud vás první výběh bavil a už se vidíte na velkých závodech, musím vás trochu zklamat. Běhání je velice hezký a módní sport, ale pro dosažení výsledků je nutné se mu věnovat pravidelně. Představy ladného běhu v horách nebo na dlouhých tratích nejsou v budoucnu nereálné, na začátku si ale stanovte nižší cíle, které jsou reálné a od sportu vás neodradí.

 

Mgr. Sylva Janečková

běh běhání běhat sport