Bolesti kotníků - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Bolesti kotníků

Bolest nebo zranění kotníků je jedním z nejčastějších problémů běžců, který může mít hned několik příčin. Právě bolest je tou nejlepší indikací pro tělo, které se nám snaží naznačit, že je něco v nepořádku. Z toho důvodu bychom ho měli poslechnout a rozeznat typ informací, který nám daná bolest předává.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Nejčastěji dochází ke zranění kotníků z důvodu jeho nestability, což může omezit váš výkon a zároveň hrozí větší nebezpečí úrazu. Nejlépe si svou stabilitu kotníku ověříte dvěma jednoduchými cviky.

Při jednom z nich se postavíte před zrcadlo, abyste viděli na celé chodidlo, a zvednete jednu nohu nahoru. V případě, že nejste schopni udržet rovnováhu je vaše stabilita špatná. Pokud však zvládnete první cvik bez obtíží, tak vyzkoušejte ještě cvik druhý. Postavte se na měkký polštář nebo pěnovou matraci a opět vyzkoušejte svou stabilitu. Tento cvik je již náročnější, jelikož Vás připravuje na nestabilní podklad, po kterém běžci běhají velmi často, hovoříme o kostkách na ulici, asfaltu apod.

V případě, že nemáte potíže ani s jedním z těchto cviků, jste určitě připraveni vyběhnout do terénu a nemusíte se obávat zranění v oblasti kotníků.

Nejčastější příčiny bolesti kotníků:

  • Špatná obuv
  • Špatná běžecká technika na jakémkoliv povrchu
  • Hypermobilita, kdy kloub není dostatečně zpevněn a dochází k přetížení celého kloubu
  • Nevhodně zvolený terén, na němž běžec nezvládá správnou techniku běhu

Nejčastější úrazy kotníků

K nejčastějším úrazům dochází v oblasti hlezenního kloubu, a to především při opakovaně špatném nášlapu nebo došlapu s vyvrácením kloubu mimo svou osu. Tím se poškodí vazy, které jsou slabší než vazy vnitřní. Rozlišují se tři stupně poškození:

  1. Natažením došlo k minimálnímu protažení vazů, ale nedošlo k jejich přetržení. Běžec je tak schopen v běhu pokračovat, ale po chvíli mu kotník začne otékat. Malý otok zmizí zhruba tak po dvou až pěti dnech, kdy zcela vymizí.
  2. Natažení vazů s mikrotrhlinami, při němž dochází k bolestivému otoku a velkému omezení pohybu.
  3. Přetrhání vaziva, kdy je hybnost kloubu výrazně omezena velkým otokem a bolestí

V takovýchto případech je dobré začít s léčbou okamžitě, tkáň ledovat, ale opět dávat pozor na podchlazení. Nohu je dobré mít ve zvednuté poloze, zafixovat ji a minimalizovat nášlap.

Cviky pro zlepšení stability kotníku

Stoj na jedné dolní končetině je cvik, při kterém se postavíte naboso oběma nohama na rovnou podložku. Svou váhu rozložíte mezi paty, malíčky a palce na nohách. Jednu nohu zvednete tak, aby byl kotník, koleno a kyčel v pravém úhlu vůči sobě, a ruce necháte podél těla. Pomalu vrátíte nohu na zem do polohy, z níž jste začínali a vyměníte ji za druhou končetinu. Zdá-li se vám tento cvik jednoduchý, zkuste při něm zavřít oči.