Cvičení na cestách: Díl 3. - Ve vlaku - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Cvičení na cestách: Díl 3. – Ve vlaku

Pamatujete si, jak jste jako malé děti milovali vláčky a byli schopni na ně mávat jako o život? Vlaky byly dlouhou dobu součástí cestování starší generace. Ta mladší spíše už jen slýchávala příběhy o tom, jak se dříve vlakem jezdilo a co taková parní lokomotiva − to byl teprve zážitek. Dnes je situace zase trochu jiná, vlaky se opět dostávají do popředí zájmu. Jsou pohodlné a poslední dobou mnohem komfortnější než dříve. Mnoho cestovatelů k jízdě vlakem po Evropě láká v neposlední řadě také i mnoho možností traťových jízdenek.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Kouzlo chůze mezi vagony

Vlak má tu úžasnou výhodu, že v něm máte mnohem více prostoru k sezení i cvičení než v jiných dopravních prostředcích. A hlavně se v něm dá i chodit. Chodby vlaku jsou dlouhé a výhledy z okna často zajímavé. Svoji denní dávku na krokoměru můžete tedy doplnit i chůzí mezi vagony. Sice dnes už medicína odstoupila od magického čísla 10 000 kroků za den, nicméně se stále doporučuje 3−4 tisíce kroků svižnou chůzí. Pro udržení kondice je to minimum, při chůzi ve vlaku si navíc trénujete stabilitu a posilujete horní končetiny a trup při otevírání dveří mezi vagony. Během cesty tak nachodíte dostatek kroků, i když budete v dopravním prostředku.

 

Posilovat lze i na malém prostoru

Posilovat lze i v malém prostoru. Ženy mohou využít delší cesty k posílení svalů pánevního dna. Tyto svaly mají několik funkcí. Hlavní je udržení močového měchýře a hlubokého stabilizačního systému. Tato „miska“ tvořená několika svaly je uložena v oblasti pánve a má nezastupitelnou roli v udržování vzpřímeného držení těla a při zadržování moči. Cvičení jsou zcela nenápadná, a nikdo si tedy nevšimne, že cvičíte.

 

Ujistěte se, že kolem sebe máte dostatek prostoru, abyste nikoho nezranili, a můžete začít cvičit na posilování dolních končetin.

 

Protažení ve vlaku

  • Protažení achilovek

Opřeme se dlaněmi o držadlo v uličce a dolní končetiny natáhneme vzad. Jedna noha je mírně vpřed a pokrčená, druhá je vzadu a v protažení. Pata je přitisknutá k zemi.

 

  • Prevence zkrácení hamstringů

Opřeme patu o podlahu, zadní nohu mírně pokrčíme. Přitáhneme špičku nohy k sobě a předkloníme trup. Zkusíme se dotknout prsty rukou špičky nohy.

 

  • Protažení prsních svalů

Postavíme se mezi dveře v kupé, dáme horní končetiny do svícnu a opřeme se o dveře, trup mírně protahujeme vpřed.

 

Bezpečnost především

Všechna cvičení je možné provádět v závislosti na vašich specifických zdravotních potížích. Vždy však mějte na paměti, že jste v dopravním prostředku, který může kdykoliv začít brzdit. Proto pokud začnete cvičit, ujistěte se, že jste pevně zapření o přepážku, nebo se dobře držte.