Dobrý den. Musí nedostatečnou funkci ledvin vždy provázet nadlimitní množství... - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Poradna - otázka a odpověď

Otázka:

Dobrý den. Musí nedostatečnou funkci ledvin vždy provázet nadlimitní množství kreatininu v krvi? Od jakého stupně poškození? Má na laboratorní výsledky v tomto směru vliv strava - např. vegetariánství? Děkuji za odpověď i za Vaše stránky :-)

Odpověď:

13. 3. 2013, 00:00
Lehce zvýšená hladina kreatininu oproti normě bývá běžně u osob s vyšším podílem svalové hmoty, u osob s vysokým podílem masa ve stravě. Vegetariánská strava vede k nižšímu obratu kreatininu a tím i poklesu jeho hladiny. Hladiny těmito faktory jsou ovlivněny v každém stadiu, samozřejmě u dobře pracujících ledvin jsou pak absolutní rozdíly v hladině kreatininu malé, u závažnějšího postižení funkce mohou mít tyto faktory významný vliv. Proto někteří pacienti potřebují dialýzu již při kreatininu 300 (lidé imobilní, diabetici, s nechutenstvím) a jiní při kreatininu 600 na dialýzu nemusí (aktivní chlapi, s převahou svaloviny, preferující maso ve stravě) Kreatinin je proto jen pomocným faktorem, na jehož základě umíme vypočítat odhadovanou funkci ledvin, která odpovídá realitě u většiny pacientů. Bohužel u části pacientů se bez sběru moči pro přesnější posouzení funkce ledvin neobejdeme.
Is this Dotaz useful? Useful Useless 0 of 0 people say this Dotaz is useful.