Dobrý den, ošetřující lékař mi ř - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Poradna - otázka a odpověď

Otázka:

24. 11. 2017, 10:49
Dobrý den, ošetřující lékař mi řekl, že by mi mohla stačit náhrada jen vnitřní části kolenního kloubu a nikoliv totální endoprotéza. Nikdy jsem o tom neslyšela - je to běžné? V případě, že by při operaci zjistil, že je toto řešení nedostatečné, je možné to ještě změnit na totální výměnu (v průběhu operace)? Děkuji za odpověď. V.C.

Odpověď:

27. 12. 2017, 13:44

Náhrada jen „vnitřní strany“ povrchu kolenního kloubu je běžný zákrok.  Je šetrnější - zachovává se nejen zdravá strana kloubních povrchů, ale i zkřížené a postranní vazy a čéška. Stabilita těchto náhrad je větší než u výměny celého kloubu a zpravidla umožňuje více aktivit. Změnit na totální náhradu lze nejen během operace, kdyby se ukázalo, že není vhodná, ale i později, po eventuelním opotřebení náhrady. Tam, kde je indikována, je náhrada jen „vnitřní strany“ pro pacienta výhodnější.

 

Neslyšela jste o ní proto, že jsou určité podmínky, aby byla indikována (zničená jen vnitřní strana kolene, dobrá stabilita kloubu – správná funkce vazů, mladší věk, atd) a ty se sejdou mnohem méně často, než se vyměňuje celý kloub.

Is this Dotaz useful? Useful Useless 0 of 0 people say this Dotaz is useful.