Dobrý den, pane doktore, bohužel se mi stalo, že už poněkolikáté jsem byla nedostatečně dialyzována. Co mohu dělat? Začínám postupně otékat v obličeji, hůře se mi dýchá a mám oteklé nohy. Dialyzační přístroj stále alarmuje, i když mám zhruba před třemi týdny vyměněný katétr. Zkusila jsem už hodně, přestože je mi pouhých 55 let, a stále chci bojovat o život. Je mi na světě i přes mé onemocnění krásně. Prosím, poraďte mi, zda se dá něco dělat. - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Poradna - otázka a odpověď

Otázka:

Dobrý den, pane doktore, bohužel se mi stalo, že už poněkolikáté jsem byla nedostatečně dialyzována. Co mohu dělat? Začínám postupně otékat v obličeji, hůře se mi dýchá a mám oteklé nohy. Dialyzační přístroj stále alarmuje, i když mám zhruba před třemi týdny vyměněný katétr. Zkusila jsem už hodně, přestože je mi pouhých 55 let, a stále chci bojovat o život. Je mi na světě i přes mé onemocnění krásně. Prosím, poraďte mi, zda se dá něco dělat.

Odpověď:

15. 4. 2021, 15:05
Dobrý den. Dostatečná dialýza je podmínkou úspěšné dialyzační léčby. Účinnost dialyzační léčby na odstraňování uremických toxinů se kontroluje při měsíčních odběrech, které se provádějí před dialýzou a po ní. Kromě sledování parametrů, jako je krevní obraz, hladina fosforu, vápníku, hormonu příštítných tělísek, zásoby železa a podobně, je sledován parametr eKt/V. Na výsledek má hlavní vliv pokles hodnot močoviny (urey) po dialýze oproti hodnotám před dialýzou. Aby dialýza byla dlouhodobě dostatečná, je požadována hodnota nejméně 1,2. Na pokles má hlavní vliv délka dialýzy a rychlost průtoku krve během dialýzy. Přicpání nebo přisávání dialyzačního katétru je často příčinou nedostatečných průtoků, a to vede k nedostatečné dialýze. Jedna nebo dvě nedostatečné dialýzy nemusí mít bezprostřední vliv na stav nemocného, ale pokud je dialyzační dávka nedostatečná dlouhodobě, vede k projevům uremie: únavě, slabosti, dušnosti, nechutenství. Samostatnou otázkou je dostatečné odstraňování vody. Převodnění rovněž vede k potížím: dušnosti, otokům, vysokému krevnímu tlaku. Vyřešit neprůchodnost katétru nemusí být jednoduché, zvláště pokud se jedná o poslední možnost cévního přístupu. Určitě lze při nízkých průtocích prodloužit dialýzu. Během delší dialýzy se lépe odstraní i přebytečná tekutina. Nedostatečnou funkci katétru může středisko konzultovat s kolegy z cévního centra, kde mohou provést angiografii katétru a výsledek konzultovat s cévním chirurgem. Tento výsledek může vést buď k podání trombolytické látky, úpravě polohy katétru, nebo k jeho výměně. Dostatečná dialýza by měla být společným cílem pacienta a personálu dialýzy.
Is this Dotaz useful? Useful Useless 0 of 0 people say this Dotaz is useful.