Dobrý den pane doktore, chodím již 9 měsíců na... - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Poradna - otázka a odpověď

Otázka:

Dobrý den pane doktore, chodím již 9 měsíců na PD a nemůžu si stěžovat (to teda zni blbě :) ) Bohuže posledních 14 dní, těsně po konrolním vyšetření, mne začali bolet prakticky všechny klouby, na rukach, lokte. ramena a nejhorší je to po ranu, když mám vylezt z postele a šlapky u nohou nereaguji. Nakonec samozřejmě stanu, jako v to českém filmu, ale stoji to velké přemánáni.Během dne se všechno trochu upraví nebo rozhejbe a ja můžu jít i do prace. Na google jsem našel obrovké množství oborných článků i seminárnich prací a v každé se autor zmiňuje,že vedlejší učinky obou dialyz PD i hemoliadyzy jsou pravě problemy s kostmi, svaly a klouby. Prosím o vyjádření, zda ty problémy souvisí s PD, nebo znamenaji něco jineho. Děkuji za odpověď a pěkný den.

Odpověď:

19. 1. 2012, 00:00
Dobrý den, je pravdou, že po delší době na dialýze u pacientů se rozvíjejí bolesti kloubů a svalů, ale bolesti mohou mít samozřejmě celou řadu dalších příčin. Je třeba se podívat na léky, zda některé nebyly nově přidány. U některých pacientů se objevují bolesti svalů po statinech - lécích na snížení cholesterolu, ale i po řadě dalších léků. Je třeba se podívat na parametry dialýzy, zda dialyzační dávka je dostatečná, zda je dostatečný krevní obraz, zda není přítomno překyselení. Pokud nic potíže nevysvětluje, je třeba zvážit další vyšetření, např. neurologem.
Is this Dotaz useful? Useful Useless 0 of 0 people say this Dotaz is useful.