Dobrý den, jsem dva měsíce po úspěšné transplantaci,jen mi trošinku... - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Poradna - otázka a odpověď

Otázka:

Dobrý den, jsem dva měsíce po úspěšné transplantaci,jen mi trošinku otékají nohy,může toto způsobovat Prednison 20mg denně?Upraví se to po jeho snížení?Budu pak mít 15mg denně,to již není tak vysoká dávka,aby musela způsobovat oteklost,či přibírání a měsícovitý obličej,anebo se pletu? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

22. 2. 2013, 00:00
Dobrý deň. Príčina vzniku opuchov nôh môže byť rozličná. Jednou z nich naozaj môže byť aj vplyv liekov. Po kortikoidoch - vo Vašom prípade Prednison- sa naozaj pozoruje retencia tekutín, z toho vyplývajúce opuchy, ukladanie tuku v predominantných lokalitách (trup, tvár) a iné nežiaduce účinky. Platí, že čím vyššia dávka a dlhšia expozícia, tým vyššia intenzita. Je samozrejme, že svoju úlohu hrá aj individualita pac., ostatná imunosupresívna liečba. Podobný efekt (opuchy), môže byť pozorovaný aj po iných liekoch. Dá sa tomu zabrániť vyvarovaním sa podávania liekov, ktoré tiež spúsobujú retenciu tekutín, redukciou dávky Prednisonu (resp. náhradou za iný kortikoid), vhodnou kombináciou imunusupresív a v neposlednom rade aj podávaním diuretik. Na Vašu otázku teda môžem odpovedať - áno, tento liek môže byť príčinou vzniku opuchov a po znížení dávky je predpoklad ústupu tohto stavu.
Is this Dotaz useful? Useful Useless 0 of 0 people say this Dotaz is useful.