Dobrý den, tatínkovi jedna ledvina nefunguje, druhá špatně. Začal chodit na... - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Poradna - otázka a odpověď

Otázka:

Dobrý den, tatínkovi jedna ledvina nefunguje, druhá špatně. Začal chodit na dialýzu do nemocnice. 2x týdně po 4 hodinách. Po druhé dialýze ho propustili z nemocnice. Cestu domů by sám nezvládl, takže jsme pro něj jeli. Bydlí ve 3.patře bez výtahu. Bude schopen pohybu bez omezení nebo bude třeba tuto situaci řešit.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

14. 6. 2011, 00:00
Dobrý den. Bohužel hemodialyzační léčba v dialyzačním středisku s sebou přináší nutnost dojíždět na dialyzační středisko 3x týdně, vyjímečně, v úvodu léčby 2x týdně. Pokud Váš tatínek není schopen pro svůj zdravotní stav vyjít 3 patra, je nutno hledat řešení problému. Je nutno vybavit pacienta invalidním vozíkem, pro sjíždění schodů existují tzv. schodolezy, které umóžňují zvládnutí schodů na vozíku. Nebo je třeba zvážit i změnu bydlení - nejlépe v rámci rodiny, pokud někdo z dětí či příbuzných disponuje bezbariérovým bytem. Nejméně vhodné, ale někdy nezbytné je umístění do zařízení sociální péče - domov důchoců, penzion apod. V každém případě je nutné počítat s tím, že s přibývajícím věkem a nemocemi se může nesoběstačnost zhoršovat. Na závěr dobrá zpráva, někdy pacienti, kteří zahajují dialýzu s velmi pokročilým selháním ledvin trpí i tzv uremickou neuropatií - postižením nervů dolních končetin - pro kterou pacienti nejsou schopni pořádně se postavit a chodit. Dialýza s dostatečnou dialyzační dávkou u takových pacientů vede po několika týdnech k výraznému zlepšení stavu. Pacienti, kteří měsíce byli uvěznění ve svém bytě, se stávají mobilní a soběstační. Podmínkou je však dostatečná dialýza a samozřejmě za ztrátou schopnosti chodit se nesmí skrývat jiné onemocnění. Držím palce.
Is this Dotaz useful? Useful Useless 0 of 0 people say this Dotaz is useful.