Dobrý den, můj manžel má stomii, protože mu diagnostikovali rakovinu konečníku. Problém je v tom, že se odmítá sprchovat a nemyje si ani ruce. Už nevím, jak mu to mám vysvětlit, že musí dbát o svoji hygienu vůbec mě neposlouchá a když ho napomenu tak ještě vynadá on mě. Děkuji za odpověď. Mám o něj strach.
Dobrý den, bohužel, asi vám nepomůžu váš problém vyřešit. Napadá mě, abyste nutnost hygieny probrali např. ve stomické poradně ze sestřičkou nebo s lékařem, který manžela operoval. Někdy je to těžké.
Dobrý den, jsem ileostomik, používám dvoudílný systém s harmonikou a otvorem podložky, která se vystřihuje. Na horním vypouštěcím pytlíku je nahoře malý filtr. K čemu je dobrý? Zjistila jsem totiž, že na spodním prádle právě v místech, kde je filtr, se často objevuje menší skvrna, odpovídající velikosti filtru. Mám ho přelepovat?
Dobrý den, reaguji na váš dotaz. Nepíšete o jakou firmu pomůcek se jedná. Myslím, že by to prosakovat nemělo. Doporučuji obrátit se přímo na výrobce.
Otec má kolonoskopii, asi 2 měsíce. Chtěl bych se zeptat, v jaké konzistenci má stolice odcházet a zda může brát nějaké léky na průjem. Otec má stolici řídkou, někdy to z něj až stříkalo, podle něj je to normální. Mám starost, protože hubne a že ho to oslabuje. Děkuji za odpověď.
Pokud má váš otec kolostomii, měla by odcházet stolice formovaná, nemusí být úplně tuhá, ale řídká by již neměla být. Doporučuji konzultaci s lékařem chirurgem, který o otce pečuje. Případně vás odkáže na nutričního specialistu. Můžete se obrátit na naše nutriční ambulance.
Dobrý den, můj otec má metastaze ve střevě. Má stomii a momentálně je v LDN. Vzhledem k tomu, že mu možná už nezbývá mnoho času mezi námi, rádi bychom ho z LDN vzali domu k mamince, ta má ale bohužel poruchu rovnováhy po mrtvici. Sama se sice ještě obstará, ale vyměnit stomické pytlíky by nedokázala a nedokáže to ani otec sám. My děti s rodinami bydlíme 100km daleko a mohly bychom tak zajistit 24h přítomnost. Přes den by stomii jezdila kontrolovat a případně vyměnit pytlík charita. Lékař v LDN nám ale tvrdí, že by mohl nastat problém právě v noci a bez možnosti naši 24h přítomnosti, nelze otce z LDN pustit. Momentálně mu pytlíky vyměňují cca jednou za dva dny. Bylo by možné nám poskytnout Váš vhled, i když chápu, že pokud neznáte přesnou diagnózu, tak to je těžké. Děkuji.
Dobrý den, přesně jak píšete, je to těžká odpověď, vzhledem k neznalosti nejen diagnózy, ale i k celkovému stavu vašeho tatínka. V noci samozřejmě problém nastat může. Pomůcka může podtéct, odlepit se, bylo by to hodně starostí. Moc vám neporadím, nechala bych na uvážení LDN, tam vašeho tatínka znají nejlépe.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi budou stačit peníze na úhradu stomických pomůcek. Žiji sama a už teď mám co dělat, abych zaplatila nájem a vše, co potřebuji. Mám téměř minimální důchod a vše uhradit je v dnešní době pro důchodce velmi těžké a téměř nereálné. Děkuji za odpověď. Renata, 71 let
Paní Renato, všechny stomické pomůcky a příslušenství v péči o stomii jsou (většinou) plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Limity na pomůcky i příslušenství na jednoho pacienta najdete v článku zde https://www.lepsipece.cz/pece-o-stomie/uhrada-za-leky-pomucky-pojistovny nebo na www.ilco.cz. Vše také jistě ví i vaše stomická sestra nebo distributor vašich pomůcek. Pokud máte vhodně zvolenou pomůcku a stomická sestra vás naučila se o stomii postarat, množství pomůcek zpravidla stačí. V případě, že vám pomůcky nestačí, je vhodné kontaktovat stomickou sestru. Pokud stomickou sestru nemáte, volejte Stomickou linku B. Braun, kde vše probereme a najdeme pro vás řešení. B. Braun +420-777 363 343.
Dobrý den. Pod lepící podložkou je zarudlá kůže. Dostali jsme pudr Stomahesive, Dansac skin creme a máme ochranný film ConvaCare. Jaký postup je třeba dodržovat prosím? Použil jsem creme, pudr a Conva. Nevím, zda je tento postup v pořádku. Děkuji předem za užitečnou radu a odpověď. Hezký den přeji.
Dobrý den, tak pokud se problém vyskytl, měla by to zhodnotit stomická sestra. Může se jednat jak o alergickou reakci nebo pouze o přetíženou pokožku. Pudr je nevhodný používá se na porušenou integritu kůže (krvácení, secernování) pokud se jedná pouze o přetíženou kůži stačí krém, nechat vstřebat a pak opláchnout. Ochranný film ConvaCare vás patrně musí štípat na zarudlé kůži obsahuje alkohol. Takže moje rada je. Navštívit stomickou sestru ať vidí o jakou komplikaci se jedná. Umýt, osušit a eventuálně změnit stomickou pomůcku nebo použít ochranný film bez alkoholu. Na trhu jich je dost. Pokud bude problém, vyfoťte a zašlete na můj email. Pěkný večer.
Dobrý den, na webu Stomici.cz jsem našel přípravky Askina Barrier Film a B. Braun Adhesive Remover. Není uveden dodavatel ani jinde jsem nenašel možnost koupě. Prosím o radu kde jsou tyto výrobky ke dostání. S díky a pozdravem.
Dobrý večer, poradit by vám mohly v lékárnách Zelené hvězdy nebo v našem eshopu https://www.bbraunshop.cz/, jinak mi můžete zavolat 59 737 5712 Po-pá do 14.00h. Řeknu Vám kód a v každé lékárně Vám zboží objednají. Bohužel doma nemám ceníky. Ale jinak jako stomik si tyto produkty můžete nechat předepsat, jsou plně hrazeny pojišťovnou. Pěkný večer Fierlová.
Jak dlouho mohu kapsuli Be 1 nosit bez výměny? Mám tekutou stolici, mohu pomůcku Be 1 používat?
Kapsuli Be 1® je třeba vyměnit po vyprázdnění stolice. Poté nasadíte novou kapsuli či kolostomický sáček Flexima 3S. Na noc doporučujeme používat uzavřený sáček Flexima 3S. Podložka může být na těle ponechána až tři dny.
Pomůcka Be 1 je vhodná pro pacienty, kteří mají tuhou až pastovitou stolici. Při tekuté stolici je použití pomůcky Be 1 kontraindikováno. V případě tekuté stolice doporučujeme používat výpustné sáčky, např. Flexima 3S Roll Up.
Dobrý den, vždycky jsem milovala saunu a v době, když jsem byla zdravá, jsem ji pravidelně navštěvovala. Již půl roku mám stomii. Velice ráda bych zase do sauny začala chodit. Je to se stomií možné? Sofie, 38 let
Krásný den, Sofie, bohužel nepíšete, jestli jste kolostomička, respektive zda máte vyústěné tlusté střevo a tuhou stolici, nebo ileostomička, kdy je stolice řídká, až tekutá. V případě, že jste na saunu zvyklá a máte ji ráda, jak píšete, a jste-li ve stabilizovaném stavu, pak byste se saunováním neměla mít problém, pokud máte kolostomii.
Jste-li ileostomička a saunování si nemůžete odepřít, je potřeba si pohlídat hospodaření s vodou, protože jí v sauně hodně ztratíte. Během pobytu v sauně pijte iontové nápoje nebo nealkoholické pivo. Chcete-li jít do sauny po operaci, teplotu navyšujte postupně, abyste zjistila, co na to vaše tělo.
Jak bude reagovat lepicí materiál na podložce při vysoké teplotě v sauně? Kůže se potí a pot se vstřebává do lepicí plochy, schopnost vstřebat tekutiny je omezená a pak může snadno nabobtnat. Lepicí plochy jsou konstruované na teplotu těla a při sundávání pomůcky se mohou začít rozpadat. Po užití sauny a „vychladnutí“ pomůcku vyměňte, abyste měla jistotu, že se na pomůcku můžete zcela spolehnout. Každý člověk je jiný a stejně tak každá lepicí plocha. Je potřeba vyzkoušet, co vaše pomůcka vydrží.
Je možné vyzkoušet jinou pomůcku, než jakou používám? Eva, 59 let, kolostomička
V případě, že vám vaše stávající pomůcka přestala vyhovovat ať už proto, že jste přibrala nebo ubrala na váze, nebo se změnil tvar vašeho břicha, obraťte se na svou stomickou sestru. Ta vám poradí, jestli je potřeba měnit profil pomůcky. Pokud ne, je to už jen na vás. Můžete se obrátit na jednotlivé firmy a vyzkoušet pomůcky jako vzorky. V případě, že vám bude nová pomůcka vyhovovat, není problém před dalším fasováním pomůcek, zpravidla jednou za čtvrt roku, provést změnu. Kódy nových pomůcek vám rádi sdělí na lince pro zákazníky příslušné firmy. Doporučuji vám zkoušet jen jeden typ pomůcek, aby se vám nepopletly. Někdo se rád drží léta jedné firmy a pomůcky, která mu vyhovuje, jiný rád zkouší nové. Přeji vám hodně štěstí a spokojenosti.